Диздар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Диздар ― старешина на чуварите на тврдини во Турското Царство, командант на тврдина.[1]

Бил должен постојано да живее во тврдината. За оваа служба поседувал тимар со економски имунитет.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 156. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)