Диетилстилбестрол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диетилстилбестрол
Систематско (IUPAC)
4,4'-(3E)-hex-3-ene-3,4-diyldiphenol
Клинички податоци
Бременосна
категорија
  • X
Начин на
примена
интравенозно, орално
Фармакокинетички податоци
Метаболизамхепар
Назнака
CAS-број56-53-1
ATC кодG03CB02 G03CC05, L02AA01
DrugBankAPRD00920
ChemSpider395306
Хемиски податоци
ФормулаC18H20O2
Моларна маса268.35 g/mol
  (провери)

Диетилстилбестрол (ДЕС) е лек. Супстанцата претставува орално активнен синтетска нестероидна естрогено активна супстанца. За првпат била синтетизирана во 1938 година.[1][2] Во 1971 година било откриени дека може да предизвика неправилности во развојот на плодот доколку го консумираат бремени жени.[3]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  1. Dodds EC, Goldberg L, Lawson W, Robinson R (1938). „Estrogenic activity of certain synthetic compounds“. Nature (journal). 141 (3562): 247–8. doi:10.1038/141247b0.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  2. Dodds EC (1957). Biochemical contributions to endocrinology; experiments in hormonal research. Stanford: Stanford University Press. OCLC 1483899.
  3. Herbst AL, Ulfelder H, Poskanzer DC (1971). „Adenocarcinoma of the vagina. Association of maternal stilbestrol therapy with tumor appearance in young women“. N Engl J Med. 284 (15): 878–81. PMID 5549830.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)