Диего Веласкез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Диего Веласкез
Diego Velázquez Autorretrato 45 x 38 cm - Colección Real Academia de Bellas Artes de San Carlos - Museo de Bellas Artes de Valencia.jpg
Self-portrait, 45 × 38 cm
Роден(а) Диего Родригез де Силва Веласкез
6 јуни, 1599
Севиља, Шпанија
Починал(а) 6 август, 1660
Мадрид, Шпанија
Националност Шпанец
Познат(а) по Сликање
Значајни делаLas Meninas“, 1656
Rokeby Venus“, 1644–1648
The Surrender of Breda“, 1634–1635
Правец Барок
Роденото место на Веласкез во Севиља

Диего Родригес де Силва Веласкез (6 јули 1599 - 6 август 1660) е еден од најпознатите шпански и светски сликари. Неговите дела се одраз на генијалноста на уметникот, кој екстатичниот барок и мистицизмот на своето време ги надминал со духот на критичкиот реализам.

Најпознати негови дела се Дворски дами, Предавањето на Бреда (наречено и Копја), Венера со огледало и Ткајачи на килими. Роден е во Севилја, на 6 јули 1599 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]