Дидје Оперти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Opertti.jpg

Дидје Оперти Бадан (роден на 23 април 1937 година) е уругвајски адвокат и политичар.

Политички позиции во Уругвај[уреди | уреди извор]

Министер за внатрешни работи[уреди | уреди извор]

Оперти служел како министер за внатрешни работи на Уругвај од 1995 до 1998 година во владата на Хулио Марија Сангуинети.

Странски министер[уреди | уреди извор]

Последователно, Оперти служел како министер за надворешни работи и кај двајцата претседатели Сангуинети и последователно на Хорхе Батле од 1998 до 1 март 2005 година.

Други канцеларии[уреди | уреди извор]

Тој бил претседател на Генералното собрание на Обединетите нации од 1998 до 1999 година.

Од 2006 година, тој служи како генерален секретар на ALADI.

Исто така види[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Дипломатски функции
Претходник
Хенадиј Удовенко
Претседател на Генералното собрание на Обединетите нации
1998–1999
Наследник
Тео-Бен Гурариб