Дидие Сикс

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дидие Сикс
Didier Six
Лични податоци
Роден на 21 август 1954 (1954-08-21) (59 г.)
Роден во Лил, Франција
Висина &100000000000001800000001,80 м
Положба лев бек
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1972–1977 Валенсиен 154 (53)
1977-1978 Ленс 29 (13)
1978–1980 Марсеј 66 (14)
1980 Серкл Бриж 12 (7)
1981 Стразбур 19 (1)
1981-1983 Штутгарт 59 (23)
1983-1984 Мјулус 31 (12)
1984-1985 Астон Вила 15 (2)
1985-1986 Мец (позајмен) 32 (3)
1986 Стразбур 14 (2)
1987 Валенсиен 10 (4)
1987-1988 Галатасарај 22 (2)
1988-1989 Стад Вало 9 (1)
1989-1990 АСПВ Стразбур 19 (3)
1990-1992 Лајпциг 12 (1)
Репрезентација
1976-1984 Франција 52 (13)
Раководител на екипите
1986 Стразбур
2011– Того
* Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Дидие Сикс (роден на 21 август 1954 година во Лил) е поранешен француски репрезентативец во фудбал. Тој играл како крило и одиграл 52 натпревари за Франција и постигнал 13 голови. Сикс играл и на две Светски првенства во 1978 и 1982, а исто така бил дел и од победничкиот тим на Франција на Евро 84.

Од 2011 година Сикс е селектор на репрезентацијата на Того.[1]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Дидие Сикс нов селектор на Того“ (конс. 26 ноември 2011).