Дигитално сликарство

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дигиталното сликарство е појава на уметничка форма во која традиционалните техники на сликање, како што се акварел, масла, импасто, итн. се применуваат со употреба на дигитални алатки со помош на компјутер, графички таблет и игла, и софтвер. Традиционалното сликарство е сликање со физички медиум наспроти помодерен стил како дигиталниот. Дигиталното сликарство се разликува од другите форми на дигитална уметност, особено од компјутерски генерирана уметност, по тоа што не вклучува компјутерско рендерирање од модел. Уметникот користи техники на сликање за да ја создаде дигиталната слика директно на компјутерот. Сите програми за дигитално сликање се обидуваат да имитираат употреба на физички медиуми преку разни четки и ефекти на боја. Вклучени во многу програми се четки кои се дигитално стилизирани за да претставуваат традиционален стил како масла, акрилик, пастели, јаглен, пенкало, па дури и медиуми како што е миење на воздухот. Исто така, постојат одредени ефекти уникатни за секој вид дигитална боја кои ги прикажуваат реалните ефекти на да речеме акварел врз дигитална слика со „акварел“.[1] Во повеќето програми за дигитално сликарство, корисниците можат да создадат свој стил на четка користејќи комбинација на текстура и форма. Оваа способност е многу важна при надминување на јазот помеѓу традиционалното и дигиталното сликарство.

Дигиталното сликарство напредува најмногу во производствената уметност. Најшироко се користи во идејно решение за филмски, телевизиски и видео игри. Дигитален софтвер за сликање како што се Corel Painter, Adobe Photoshop, ArtRage, GIMP, Krita и openCanvas им даваат на уметниците слична работна средина со физичкиот сликар: платно, алатки за сликање, палети за мешање и мноштво опции за боја. Постојат различни видови на дигитално сликарство, вклучувајќи импресионизам, реализам и акварел. Постојат и придобивки и недостатоци на дигиталното сликарство. Додека дигиталното сликарство му овозможува на уметникот леснотија да работи во организирана средина без окови, некои тврдат дека секогаш ќе има поголема контрола за уметникот кој држи физичка четка во раката. Некои уметници веруваат дека нешто недостасува во дигиталното сликарство, како што е ликот што е единствен за секој физички изработен предмет. Многу уметници објавуваат блогови и коментираат за разликите помеѓу дигитално создаденото дело и традиционално создаденото уметничко дело.[2][3]

Споредба со традиционалното сликарство[уреди | уреди извор]

Главната разлика помеѓу дигиталното и традиционалното сликарство е нелинеарниот процес. Тоа е, еден уметник честопати може да ја организира својата слика во слоеви што можат да се уредуваат независно. Исто така, можноста за враќање и повторување на ударите го ослободува уметникот од линеарен процес. Но, дигиталното сликарство е ограничено во тоа како ги применува техниките поради разликите во површината и недостатокот на физичко присуство. Дигиталниот уметник има на располагање неколку алатки кои не му се достапни на традиционалниот сликар. Некои од нив вклучуваат: виртуелна палета која се состои од милиони бои, скоро каква било платно или медиум и можност за враќање на грешките, како и гуми за бришење, моливи, конзерви за прскање, четки, чешли и разновидност на 2Д и 3Д алатки за ефекти. Графичкиот таблет му овозможува на уметникот да работи со прецизни движења на рацете симулирајќи вистинско пенкало и површина за цртање. Дури и традиционалната површина се сменила за дигиталното сликарство. Наместо платно или книга за слики, уметниците користеа глушец или таблет за да прикажат потези што ќе се појават со допир на пенкало на површината на таблетот или со кликнување на пенкалото. Таблетите можат да бидат чувствителни на притисок, дозволувајќи му на уметникот да го менува интензитетот на избраниот медиум на екранот. Постојат таблети со над две илјади различни нивоа на чувствителност на притисок.[4]

Потекло[уреди | уреди извор]

Sketchpad[уреди | уреди извор]

Многу уметници претпочитаат да користат графички таблети за да создаваат дигитални слики наместо да користат глувче.

Најраната програма за графичка манипулација била наречена Sketchpad. Создаден во 1963 година од Иван Сатерленд, студент на МИТ, Sketchpad му дозволил на корисникот да манипулира со предмети на CRT ( катодна цевка ).[5] Sketchpad на крајот довел до создавање на Rand Tablet за работа на проектот GRAIL во 1968 година и бил создаден првиот таблет. Другите рани таблети или дигитализатори, како што се ID (интелигентен дигитализатор) и BitPad биле комерцијално успешни и користени во програмите CAD (Computer Aided Design). Современите таблети се алатки по избор на дигиталните сликари. WACOM е лидер во индустријата во таблети кои можат да бидат со големина од 4 ”x 6” сè до 12 ”x 19” и се дебели помалку од еден инч. Други брендови на графички таблети се Aiptek, Monoprice, Hanvon, Genius, Adesso, Trust, Manhattan, Vistablet, DigiPro итн.[6] Сите овие графички таблети ги имаат основните функции на глувчето, така што тие можат да се користат како глувче, не само во графички уредници, туку и како замена за глувче, и тие се компатибилни практично со целиот софтвер Виндоус и Макинтош.

Таблети[уреди | уреди извор]

Идејата за користење таблет за комуникација со насоки до компјутер е идеја уште од 1968 година кога компанијата РАНД (Истражување и развој) надвор од Санта Моника, го разви РАНД таблетот што беше искористен за програмирање.[7] Дигитализаторите биле популаризирани во средината на 1970-тите и раните 80-ти години од минатиот век со комерцијалниот успех на ID (Intelligent Digitizer) и BitPad произведени од Summagraphics Corp. Овие дигитализатори се користеле како влезни уреди за многу high-end CAD (Computer Aided Design ) системи, како и во комплет со компјутери и компјутерско-заснован CAD софтвер како на пример AutoCAD.

MacPaint[уреди | уреди извор]

Рана комерцијална програма што им овозможувала на корисниците да дизајнираат, цртаат и манипулираат со предмети била програмата MacPaint. Првата верзија на оваа програма била претставена на 22 јануари 1984 година на Apple Lisa. Способноста за слободно цртање и создавање графика со оваа програма ја направи врвна програма од ваков вид во текот на 1984 година.[8] Поранешните верзии на програмата биле наречени MacSketch и LisaSketch, а последната верзија на MacPaint била MacPaint 2.0 објавена во 1998 година.[9] Голем дел од универзалниот успех на МекПинт се припишува на објавувањето на првиот компјутер Макинтош кој бил опремен со една друга програма наречена МекВрајт. Тоа бил првиот личен сметач со графички кориснички интерфејс и изгуби голем дел од обемната големина на претходникот, Лиза. Macintosh бил достапен со околу 2500 американски долари и комбинацијата на помал дизајн го направил компјутерот хит, изложувајќи го просечниот компјутерски корисник на графичките можности на вклучениот MacPaint.[10]

Adobe[уреди | уреди извор]

Друга рана програма за манипулација со слики била Adobe Photoshop. Првпат била наречена Дисплеј и била создадена во 1987 година од Томас Нол на Универзитетот во Мичиген како монохроматска програма за прикажување на слики. Со помош на неговиот брат Johnон, програмата била претворена во програма за уредување на слики, наречена Imagepro, но подоцна се сменила во Photoshop. „Нонолите“ се договориле за договор со „ Adobe systems“ и „ Apple“, а „Photoshop 1.0“ беше објавен во 1991 година за „Macintosh“. Adobe системите претходно го објавиле Adobe Illustrator 1.0 во 1986 година на Apple Macintosh. Овие две програми, Adobe Photoshop и Adobe Illustrator во моментов се две од најдобрите програми што се користат во продукциите на дигитални слики. Илустратор вовел употреба на криви на Безиер што му овозможило на корисникот да биде неверојатно детален во своите векторски цртежи.

Кид Пикс[уреди | уреди извор]

Во 1988 година, Крег Хикман создал програма за сликање наречена Кид Пикс, што им го олеснило користењето на МекПинт на децата. Програмата првично била создадена во црно-бело, а по неколку ревизии била објавена во боја во 1991 година. Kid Pix беше една од првите комерцијални програми што ги интегрирала бојата и звукот во креативен формат. Додека Kid Pix била намерно создадена за деца, која стана корисна алатка за запознавање на возрасните и со компјутерот.[11]

Програми за сликање засновани на веб[уреди | уреди извор]

Во последниве години има раст на мрежните места кои поддржуваат дигитално сликање на Интернет. Корисникот сè уште црта дигитално со употреба на софтвер: често софтверот е на серверот на мрежната страница што се користи. Сепак, со појавата на html5, некои програми сега делумно го користат прелистувачот на клиентот за да се справат со дел од обработката. Опсегот на алатки и четки може да биде поограничен од слободниот софтвер. Брзината на одговор, квалитетот на бојата и можноста за зачувување во податотека или печатење се слични во двете медиуми.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Уметнички софтвер
 • Компјутерска уметност
 • Компјутерска графика
 • Сликање на компјутер
 • Дигитална уметност од Мајкрософт
 • Дигитална илустрација
 • Дигитална фотографија
 • Електронска уметност
 • Нови медиуми
 • Уметност на софтвер
 • Традигитална уметност

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.corel.com/servlet/ContentServer/us/en/Product/1166553941991
 2. Art: Traditional vs. Digital « Vindicated
 3. deviantART Forum: Traditional painting vs Digital painting[мртва врска]
 4. „Intuos3 12x19 - Product Overview“. Архивирано од изворникот на 2008-04-22. Посетено на 2008-05-03.
 5. The Real History of the GUI [Design Principles]
 6. http://graphicssoft.about.com/od/aboutgraphics/a/graphicstablets.htm Sue Chastain, editor about graphic tablets.
 7. „Smithsonian Institution Archives“. Архивирано од изворникот на 2021-09-26. Посетено на 2020-11-14.
 8. Personal Computers; Software For The Macintosh: Plenty On The Way - New York Times
 9. YouTube - Apple Lisa
 10. The Real History of the GUI [Design Principles]
 11. „Kid Pix: The Early Years“. Архивирано од изворникот на 2013-12-07. Посетено на 2019-07-25.

Можеби ќе ве интересира[уреди | уреди извор]

 • Доналд Куспит Матрицата на сензации VI: Дигитални уметници и новата креативна ренесанса
 • Olineолин Блеј и Jonон Иполито, На работ на уметноста, Темза и Хадсон Рибар, 2006 година
 • Кристијане Пол Дигитална уметност, Темза и Хадсон Рибар
 • Доналд Куспит „Дел Атре Аналогико ал Арте Дигитал“ во Arte Digital Y Videoarte, Kuspit, D. ed., Consorcio del Circulo de Bellas Artes, Мадрид
 • Роберт Ц. Морган Дигитални хибриди, волумен на Арт Прес # 255, стр. 75–76
 • Френк Попер од технолошка до виртуелна уметност, МИТ Прес
 • Брус Вандс Уметноста на дигиталното време, Лондон: Темза и Хадсон
 • Кристин Бучи-Глуксман, „L'art à l'époque virtuel“, во Frontières esthétique de l'art, Arts 8, Paris: L'Harmattan, 2004
 • Маргот Ловџој дигитални струи: уметност во електронската ера Routledge 2004 година
 • Брендон Тејлор Колаж Темс и Хадсон Рибар, 2006 година, стр. 221 година
 • Вејн Енстице и Мелоди Питерс, Цртеж: Простор, форма и изразување, Newу erseyерси: Прентис Хол
 • Франк Попер Екимер сур lарт : De l'art optique a l'art virtuel, L'Harmattan 2007 година
 • Фред Форест Арт и Интернет, изданија Серкл Д'Арт / Имагинарен режим на работа
 • Лајзер, Волк. Дигитална уметност. Лангенчејт: hf улман. 2009 година