Дивјачки манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дивјачки манастир
Поглед на манастирот
Информации
Целосно имеДивјачки манастир
Други имињаМанастир „Свети Ѓорѓи“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Ѓорѓи
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Св. Ѓорѓи“
Личности
Место
МестоГорно Дивјаци, Општина Крушево Македонија Македонија
Координати41°24′7″N 21°10′23″E / 41.40194° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40194; 21.17306Координати: 41°24′7″N 21°10′23″E / 41.40194° СГШ; 21.17306° ИГД / 41.40194; 21.17306
Видливи остатоциедна црква, конак, чешма, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Втора крушевска парохија)

Дивјачки манастирманастир во јужниот дел на Македонија, во близина на селото Горно Дивјаци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот е подигнат во месноста Кошари, надвор од селото, на високо зарамнето плато, околу кое се наоѓаат дабови дрвја.[1]

До него води земјен пат, кој се двои од регионалниот пат 2337, пред вртењето за самото село Горно Дивјаци.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, конак, чешма и помошни објекти.

Црква „Св. Ѓорѓи“[уреди | уреди извор]

Црквата е единствениот храм во манастирот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 200. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]