Див Запад

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дивиот Запад)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дивиот Запад
A black-and-white photograph of a cowboy posing on a horse with a lasso and rifle visible attached to the saddle
Каубојот, типичен симбол за Дивиот Запад, цирка 1888
Други имињаДив Запад
МестоЗападен САД
Датумсредината на 1830s – 1920

Дивиот запад е назив кој го подразбира пределот на денешна Америка западно од реката Мисисиспи, во временскиот период меѓу Американската граѓанска војна и крајот на 19 век. Со овој термин се поврзуваат многу митови, легенди, приказни и верувања (многу од нив се вистинити) прераскажувани во западните делови на САД од 1865 до 1890 година.

Тој период станал толку популарен, што е тема на бројни книжевни и филмски дела, кои се одвоени во посебен жанр наречен Вестерн. Во делата најчесто се прикажува романтична слика на ерата, а насислтвата се прикажани како изолирани случаи. Иако Дивиот Запад често се смета за многу насилен, некои сметаат дека бил многу поцивилизиран, помирен и посигурен од денешното американско општество.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Луѓе

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hollon, W. Eugene. Frontier Violence: Another Look. New York: Oxford University Press, 1974, p. x