Претскажување

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дивинација)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Овој човек од Румсики, Камерун, ја кажува иднината преку толкување на промените на водата предизвикани од различни предмети.

Претскажување или предвидување или дивинација (од латински divinare „инспириран од бога“) е обид да се дознае информација преку знаци или преку натприродното.[1]

Вообичаени методи[уреди | уреди извор]

Види исто така[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]