Дивизија 5 (шведски фудбал)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дивизија 5 — седмото ниво во системот на лигата на шведскиот фудбал и опфаќа 47 групи со 9 до 16 фудбалски тимови во секоја.

Натпреварување[уреди | уреди извор]

Има 47 групи од 9 до 16 тимови, секоја од нив претставува локална географска област. Во текот на една сезона (почнувајќи во април и завршувајќи во октомври) секој клуб игра со другите двапати, еднаш на домашен терен и еднаш на својот противник, за вкупно 18 до 22 натпревари во зависност од бројот на тимови. Најдобриот тим во секоја група од Дивизија 5 се промовира во Дивизија 4, а второпласираните тимови исто така може да бидат промовирани или да учествуваат во плеј-офот за промоција/испаѓање. Последните две екипи во секоја група од Дивизија 5 вообичаено испаѓаат во Дивизија 6.

Администрација[уреди | уреди извор]

Окружните фудбалски сојузи се одговорни за администрирање на дивизијата 5. Шведската фудбалска асоцијација е одговорна за администрацијата на дивизијата 3 и повисоките нивоа на системот на шведската фудбалска лига.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]