Прејди на содржината

Диазол

Од Википедија — слободната енциклопедија

Поимот диазол се однесува на едно од двете изомерни хемиски соединенија со молекулска формула C3H4N2, кои имаат петчлен прстен кој се состои од три јаглеродни и два азотни атоми.[1]

Двата изомери се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Diazole, merriam-webster.com