Прејди на содржината

Де Мојн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Де Мојн
Des Moines
Де Мојн
Де Мојн
Де Мојн
Официјално знаме на Де Мојн
Знаме
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Де Мојн
  Des Moines
Основан 1843
Официјална страница www.ci.des-moines.ia.us
Управа
Земја САД
Географија
Површина
- копно
200,1 км²
196,3
Надморска височина 291 м
Население
Население 209,124 (2009)
Густина 1 012 ж/км²


Де Мојн (англиски: Des Moines) е главен и најголем град во американската сојузна држава Ајова. Бројот на жители според мерењата извршени во 2009 год изнесувало 209,124 а со целата околина 554,659 жители.

Градот се наоѓа во централниот дел на Ајова. Низ градот течат две реки Де Мојн и Ракун.

Де Мојн е основан во 1843 година под името Форт Де Мојн (англиски: Fort Des Moines), а статусот град го добил во 1851 година. Главен град на сојузната држава Ајова станал во 1857 година.

Најсилниот сектор во економијата е осигурителната индустрија.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]