Прејди на содржината

Дејмијан Ле Бас (писател)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејмијан Ле Бас
Роден/а11 мај 1985(1985-05-11)(39 г.)
ЈазикАнглиски; Англиско ромски
НационалностБританец
Апсолвент наСветијованов колеџ, Оксфорд
Значајни дела„Постојките: Патување низ циганска Британија“'
РодниниДејмијан Ле Бас
Делејн Ле Бас (родители)

Дамијан Џејмс Ле Бас (роден на 11 мај 1985 година) - британски писател и новинар од Западен Сасекс во Англија, најпознат по својата книга „Постојките: Патување низ циганска Британија“ .

Живот[уреди | уреди извор]

Ле Бас е син на уметниците Дејмијан Ле Бас и Делејн Ле Бас. Тој пораснал во Вортинг, одел во училиштето „Христова болница“ и потоа читал теологија на Светијовановиот колеџ, Оксфорд. Неговата работа како новинар вклучувал уредништво на „Travellers Times“ .[1]

Во 2018 година тој го претставил документарецот на БиБиСи „Многу британска историја: Ромските Цигани“.[2]

Во 2019 година, тој бил дел од панелна дискусија на темата идентитет на алпското друштво.[3]

Библиографија[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Ле Бас го објавил „Постојки: Патување низ циганска Британија“, мешавина од мемоари, патопиштво и истражување на историјата на Ромите во Британија.[4][5][6][7][8] Во јуни 2018 година, книгата била прикажана на „BBC Radio 4“ како книга на неделата.[9]

Пред нејзиноото објавување, „Постојкија освоила Џервудовата наградата во 2016 година која ги поддржува авторите што го пишуваат своето прво големо нарачано нефантастично дело.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Damian Le Bas“. Travellerstimes.org.uk. Архивирано од изворникот на 2020-10-31. Посетено на 3 април 2021.
  2. „Damian Le Bas“. bbc.co.uk. Посетено на 3 април 2021.
  3. „The Alpine Fellowship“. Посетено на 3 април 2021.
  4. Adams, Tim (19 јуни 2018). „The Stopping Places by Damian Le Bas review – an illuminating history of Travellers“. The Guardian. Посетено на 3 април 2021.
  5. Stroud, Clover (1 јули 2018). „The Stopping Places by Damian Le Bas, review: a stunning memoir of Gypsy life“. Telegraph.co.uk. Посетено на 3 април 2021.
  6. Annesley, Jackie (3 јуни 2018). „Review: The Stopping Places: A Journey Through Gypsy Britain by Damian Le Bas — inside a world we never see“. Thetimes.co.uk. Посетено на 3 април 2021.
  7. „Gypsy Britain: the community behind the media panic“. Newstatesman.com. Посетено на 3 април 2021.
  8. „Was there ever anything romantic about the Romany life? - The Spectator“. Spectator.co.uk. 9 јуни 2018. Посетено на 3 април 2021.
  9. „BBC Radio 4 - Book of the Week, The Stopping Places, Episode 1“. BBC. Посетено на 3 април 2021.
  10. „Royal Society of Literature » RSL Jerwood Awards“. Rsliterature.org. Посетено на 3 април 2021.