Прејди на содржината

Дејв Франко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејв Франко
Франко во 2016
Роден(а)Дејвид Џон Франко
12 јуни 1985(1985-06-12)(39 г.)[1]
Пало Алто, Калифорнија, САД
ОбразованиеУниверзитетот на Јужна Калифорнија (посетувал)
Занимање
 • Актер
 • позајмувач на глас
 • режисер
 • продуцент
 • сценарист
Активен период2006–сега
СопружникАлисон Бри (в. 2017)
Роднини

Дејвид Џон Франко (роден на 12 јуни 1985 година) е американски актер и режисер. Својата кариера ја започнал со мали улоги во филмови како Суперлош (2007) и Чарли Сент Облак (2010). По главната улога во деветтата сезона на хумористичната серија Scrubs, Франко го имал својот филмски пробив како споредна улога во комедијата за пријатели 21 Jump Street (2012).

Франко глумел и во Ноќ на страв (2011), Сега ме гледаш (2013) и неговото продолжение Сега ме гледаш 2 (2016), Соседи (2014), Нерв (2016), Уметникот за катастрофи (2017) и Дневна смена (2022). Во 2020 година, тој го имал своето режисерско деби со Изнајмувањето, во кој глуми неговата сопруга Алисон Бри.

Ран живот

[уреди | уреди извор]

Франко е роден во Пало Алто, Калифорнија, во семејството на Бетси Лу (моминско Верн), поетеса, авторка на книги за деца,[2] и уредник, и Даглас Јуџин Франко (1948–2011), кој водел непрофитна агенција[2] и бизнис.[2][3][4] Двајцата се запознале како студенти на Универзитетот Стенфорд.[5][6][7] Таткото на Франко бил со португалско (од Мадејра) и шведско потекло.[8] Мајката на Франко е Еврејка (со руско еврејско потекло);[9] нејзините родители го промениле презимето од „Веровиц“ во „Верне“. Дејв изјавил дека е „горд“ што е Евреин.[10][11] Бабата на Франко, по татко, Марџори (Петерсон) Франко, е автор на книги за млади.[12][13] Бабата на Франко, по мајка, Мици (Левин) Верн, била сопственик на уметничката галерија Верн, истакната уметничка галерија во Кливленд и била активен член во Националниот совет на еврејските жени.[14][15][16] Франко пораснал во Калифорнија со неговите двајца постари браќа, Џејмс и Том.[17]

Студирал на Универзитетот во Јужна Калифорнија и првично се замислувал како професор во средно училиште кој предава творечко пишување, додека менаџерот на неговиот брат, Џејмс Франко, не го однел на театарски час кога бил ученик во втора година, каде што почнал да учи актерски вештини.[18]

Во 2006 година, Франко го направил своето актерско деби во драмската телевизиска серија на CW, Седмо небо. Тој се појавил во телевизиски емисии како Не вознемирувај и Млада правда. Франко исто така имал забележителни улоги во филмови како што се Суперлош и Кратенка. Во мај 2008 година, добил улога во тинејџерски телевизиски серијал на CW, Привилегирани.[19] Серијата се фокусира на учител на две разгалени наследнички во Палм Бич. На Франко му била доделена првата голема повторлива улога. Серијата била премиерно прикажана на 9 септември 2008 година на 3,1 милион гледачи. Рејтингот продолжувал да се намалува секоја недела, а шестата епизода од серијата достигнала 1,837 милиони гледачи. CW не ја продолжил серијата со втора сезона поради слабата гледаност.[20][21]

Во август 2009 година, Variety објавил дека Франко добил редовна улога за деветтата сезона на ситком серијата на ABC Scrubs. Франко ја толкувал улогата на студент по медицина, Кол Аронсон, чие семејство платило голема сума пари на болницата Sacred Heart за тој да добие стажирање. Франко продолжил да се појавува во сите тринаесет епизоди од деветтата сезона и добил пофалби од критичарите за неговата изведба; сепак, деветтата била последната сезона од серијата.[22]

NextMovie.com на MTV Networks го прогласил за една од своите „Ѕвезди во пробив“ во 2011 година.[23] Во август 2011 година, Франко глумел во 3Д хорор-комедијата „Ноќ на страв“ заедно со Колин Фарел и Тони Колет. Филмот е римејк на истоимениот филм од 1985 година и следи тинејџер кој дознава дека неговиот сосед е вампир. Франко ја играл улогата на популарниот средношколец Марк. Филмот добил позитивни критики од критичарите и заработил над 41 милион долари ширум светот.

Во април 2012 година, Шалом Лајф ги рангирал него и неговиот брат Џејмс на второто место на својата листа на „50 најталентирани, интелигентни, смешни и прекрасни Евреи во светот“.[24] Во март 2012 година, Франко глумел во акционата комедија на Columbia Pictures, 21 Jump Street како Ерик, средношколец и главен дилер на дрога. Филмот е базиран на истоимената телевизиска серија од 1987 година .

Во 2013 година, тој глумел во романтичниот филм за зомби Топли тела, како Пери Келвин. Филмот, адаптација на најпродаваниот роман Топли тела, следи романса помеѓу зомби и човек за време на зомби апокалипса.[25] Истата година, Франко се појавил во криминален трилер Сега ме гледаш. За да го промовира филмот, тој бил интервјуиран во шоуто Боб Риверс, со седиште во Сиетл. Риверс го убедил Франко да ги покаже своите способности за фрлање карти што ги научил и Франко стручно исекол половина банана на уште половина со својата хотелска картичка.[26]

Улогите на Франко во 2014 година ја вклучуваат комедијата на Сет Роген, „Соседи“ и камео појавувањето во 22 Jump Street.[27][28] Во 2015 година, глумел заедно со Винс Вон и Том Вилкинсон во комедијата Незавршена работа.[29]

Во 2016 година, ги повторно се појавил во продолженијата Соседи 2: Сорорството се зголемува, како Пит, и Сега ме гледаш 2, како Џек Вајлдер.[30][31] Следната година, Франко се појавил во добро прифатената комедија „Малите часови “ и познатата биографска комедија-драма „Уметникот за катастрофи“, која ја режирал неговиот брат Џејмс. Во вториот филм, тој го толкувал Грег Сестеро, млад актер кој се спријателува со ексцентричниот Томи Вајсо, и на крајот глуми во филмот на Вајсо, The Room .

Во 2018 година, Франко глумел во драмата за зависности 6 балони заедно со Аби Џејкобсон, за Нетфликс.[32] Франко потоа имал мала улога во Ако улицата Бил можеше да зборува, во режија на Бери Џенкинс.[33] Во 2019 година, Франко глумел во Зеровил, во режија на неговиот брат, Џејмс, кој првично бил снимен во 2014 година, играјќи ја улогата на актерот Монтгомери Клифт.[34] Потоа глумел во акциониот трилер 6 Underground, во режија на Мајкл Беј.[35]

Во 2020 година, Франко го имал своето режисерско деби во хорор-трилерот Изнајмување, од сценариото што го напишал заедно со Џо Сванберг, во кој глумат Алисон Бри, Ден Стивенс, Џереми Ален Вајт и Шејла Ванд.[36] Бил објавен на 24 јули 2020 година.[37]

Во 2022 година, Франко бил во главната екипа на мистериозната хумористична серија на Apple TV+ The Afterparty.

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Франко започнал да се забавува со актерката Алисон Бри во 2012 година. Во август 2015 година, парот се верил.[38][39] На 13 март 2017 година, претставниците на парот потврдиле дека се венчале во приватна церемонија.[40][41][42]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
година Наслов Улога Белешки
2006 година Frat Bros. ЕјЏеј Кратко
2007 година Суперлош Фудбалерот Грег
После секс Сем
2008 година Млеко Телефонско дрво #5
2009 година Кратенка Означи
Фуксија слон Мајкл Кратко; исто така извршен продуцент
2010 година Гринберг Богата
Чарли Сент Облак Сули
2011 година Скршената кула Младиот Харт Крејн
Ноќ на страв Означи
2012 година Дали вие Дејв Кратко; исто така писател
21 Jump Street Ерик Молсон
2013 година Топли тела Пери Келвин
Сега ме гледаш Џек Вајлдер
2014 година Филмот Лего Воли (глас)
Соседи Пит Регазоли
22 Jump Street Ерик Молсон Незабележано камео [43]
2015 година Незавршена работа Палачинка Мајк
2016 година Соседи 2: Сорорството се зголемува Пит Регазоли
Сега ме гледаш 2 Џек Вајлдер
Нерв Иан
2017 година Малите часови Масето
Уметникот за катастрофи Грег Сестеро
Филмот Лего Нинџаго Лојд Гармадон (глас)
2018 година 6 балони Сет
Ако улицата Бил можеше да зборува Леви [33]
2019 година Зеровил Монтгомери Клифт
6 Подземје Дејвид / Шест
2020 година style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Н/П Продуцент, писател и режисер
2021 година style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Н/П Продуцент
2022 година Дневна смена Сет
2023 година style="background: #ececec; color: grey; vertical-align: middle; text-align: center; " class="table-na" | Н/П Писател и режисер

Телевизија

[уреди | уреди извор]
година Наслов Улога Белешки
2006 година Седмо небо Бенџамин Бејнсворт Епизода: „Автопат до ќелија“
2008 година Не вознемирувај Гас 5 епизоди
2008 година Грчки Гонзо 6 епизоди
2008–2009 година Привилегирани Захариј 5 епизоди
2009–2010 година Scrubs Кол Аронсон 13 епизоди
2011–2012 година Млада правда Едвард Нигма / Ридлер</br> (глас)
Епизоди: „Терори“ и „Вообичаените осомничени“
2015 година Друг простор Чад Симпсон Епизоди: „Зад големата далечина. . . Далечина“ и „Запознавање со тебе“
2016 година БоЏек коњаник Алекси Бросефено (глас) Епизода: „Љубов и/или брак“
2016–2017 година,</br> 2019 година
Лесно Џеф 4 епизоди
2018 година Little Big Awesome Дејв (глас) Епизода: „Следи кревет/Морам да добијам трик“
2021 година Сега Ед Пул 14 епизоди
2022 година Афтерпарти Ксавиер 7 епизоди
Само извршен продуцент

Видео игри

[уреди | уреди извор]
година Наслов Гласовна улога
2016 година Marvel Avengers Academy Тони Старк / Iron Man[44]
година Наслов Улога Белешки
2011 година Ти си толку згодна Самиот Смешно или умре кратко; исто така писател
2011 година Оди во бестрага Самиот Смешно или умре кратко; исто така писател
2012 година Ти си толку згодна: Втор дел Самиот Смешно или умре кратко; исто така писател
2013 година Девојка од соништата Самиот Смешно или умре кратко; исто така писател и режисер
2013 година Вистински животен К-О-Њ! Самиот Смешно или умре кратко; исто така писател
2013 година Епска авантура на Крис и Дејвс Самиот Смешни или умри серија
2014 година Хазинг Самиот Смешно или умри кратко
2014 година Ти си толку згодна: Дел 3 Беатрикс Кидо Смешно или умри кратко
2015 година Маден: Филмот Блејд Џонсон Промотивен краток за Madden NFL 16

Награди и номинации

[уреди | уреди извор]
Здружението Година Категорија Работа Резултат Ref(s)
Independent Spirit награди 2022 година Најдобар филм style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинација [45]
MTV филмски и ТВ награди 2015 година Најдобро дуо на екранот (споделено со Зак Ефрон ) Соседи Победник
Primetime Emmy награди 2022 година Извонредна ограничена или антологија серија Пем и Томи Номиниран
 1. „Today in history“. ABC News. Associated Press. June 12, 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 Wolfson, Jill (September–October 2009). „Penciling in a Career“. STANFORD magazine (англиски). Stanford University. Посетено на 11 December 2021.
 3. „Douglas Franco: Obituary“. San Jose Mercury News/San Mateo County Times. via: Legacy.com. 2011-09-30. Архивирано од изворникот на 11 December 2021. Посетено на 11 December 2021.
 4. „Management Team“. SecureBox Corp. Архивирано од изворникот на 20 December 2011. Посетено на 11 December 2021.
 5. „James Franco's Father Dies at 63“. E! Online. 2011-10-04. Посетено на 2012-01-10.
 6. „James Franco Biography“. Yahoo!. Архивирано од изворникот на December 29, 2008. Посетено на August 8, 2008.
 7. Anderson, Sam.
 8. „LatinoReview.com“. Franco Talks Annapolis!. Архивирано од изворникот на June 14, 2006. Посетено на May 9, 2006.
 9. Stern, Claire (November 17, 2017). „Dave Franco on Working with His Brother in The Disaster Artist—and That Time Alison Brie Walked in on James Naked“. InStyle. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на May 7, 2018.
 10. „Dave Franco and Conan O'Brien Discuss Shalom Life's JILF List [VIDEO]“. Shalom Life. Архивирано од изворникот на 2015-07-16. Посетено на 2014-08-24.
 11. Rhone, Paysha (2009-02-14). „Spidey foe meets his match in Harvard's Hasty Pudding crew“. Boston Globe. Посетено на 2009-08-09.
 12. Marquis Who's Who, Inc (1991). Who's who of emerging leaders in America. Marquis Who's Who. ISBN 0-8379-7202-7.
 13. Commire, Anne (1985). Something about the Author, Volume 38. Gale Research. стр. 77. ISBN 0-8103-0071-0.
 14. Spevack, Violet (January 31, 2002). „Cavalcade“. Cleveland Jewish News. Посетено на December 28, 2010.
 15. Spevack, Violet (October 23, 2009). „Cavalcade 10/23“. Cleveland Jewish News. Посетено на December 28, 2010.
 16. „Case Western Reserve University“. Admission Case. Архивирано од изворникот на October 24, 2007. Посетено на August 8, 2008.
 17. Van Sant, Gus. „Jamesfranco“. Interview. стр. 1. Посетено на March 2, 2009.
 18. Bans, Lauren (March 16, 2012). „On the Cover: Dave Franco“. GQ. Посетено на May 21, 2016.
 19. „Dave Franco biography and filmography | Dave Franco movies“. Tribute.ca (англиски). Посетено на 2017-09-26.
 20. Празен навод (help)
 21. „Shows We Miss: Remembering The CW's Privileged“. TV.com. Архивирано од изворникот на 2020-07-29. Посетено на 2019-01-28.
 22. Korbi Ghosh (August 14, 2009). 'Scrubs' casts Dave Franco as the first of its new series regulars“. Zap2It.com. Архивирано од изворникот на August 1, 2011. Посетено на June 15, 2012.
 23. Evry, Max (January 5, 2011). „25 Breakout Stars to Watch for in 2011“. Next Movie. Архивирано од изворникот на 2011-03-08. Посетено на April 11, 2011.
 24. Ashley Baylen (April 20, 2012). „Top 50 Hottest Jewish Men (10–1)“. Shalom Life. Архивирано од изворникот на May 31, 2012. Посетено на 2013-04-22.
 25. Becky Kirsch (18 January 2013). „Dave Franco Talks Warm Bodies and Why He'd Make a Goofy Zombie“ (Video upload). PopSugar. Посетено на 15 December 2013.
 26. Franco, Dave (June 2013). „Dave Franco“. The Bob Rivers Show. Посетено на June 15, 2013.
 27. Kevin P. Sullivan (16 December 2013). '22 Jump Street' NSFW Trailer: Watch Now“. MTV. Viacom International Inc. Архивирано од изворникот на 2014-02-03. Посетено на 21 December 2013.
 28. Movieed (4 September 2013). „Neighbors - Official Red Band Trailer #1 HD (2014) - Zac Efron, Seth Rogen, Dave Franco, Rose Byrne“. YouTube. Google, Inc. Архивирано од изворникот на 2023-02-23. Посетено на 21 December 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. „Watch the Red-Band Trailer for Vince Vaughn's New Comedy 'Unfinished Business'. 26 November 2014. Посетено на 3 April 2015.
 30. „MIDNIGHT SUN, the NOW YOU SEE ME Sequel, and More At TIFF 2013“. Collider. December 18, 2013.
 31. „Dave Franco Joining James Franco in Film Based on 'The Room'. Variety. 9 June 2014. Посетено на 20 June 2014.
 32. Coit, Casey (October 11, 2016). „Abbi Jacobson, Dave Franco and Jane Kaczmarek to Star in Netflix Heroin Drama '6 Balloons'. Deadline Hollywood. Посетено на July 7, 2020.
 33. 33,0 33,1 N'Duka, Amanda (30 October 2017). 'If Beale Street Could Talk': Dave Franco & Ed Skrein Cast In Barry Jenkins' Film“. Deadline. Посетено на 9 August 2018.
 34. Fuster, Jeremy (September 30, 2019). „James Franco's 'Zeroville' Bombs With Measly $8,900 on 80 Screens“. The Wrap. Посетено на May 18, 2020.
 35. Kroll, Justin (July 19, 2018). „Michael Bay's '6 Underground' Sets Ensemble to Join Ryan Reynolds (Exclusive)“. Variety. Посетено на July 7, 2020.
 36. Fleming, Mike Jr. (March 11, 2019). „Alison Brie, Dan Stevens To Star In Dave Franco Directing Debut 'The Rental'. Deadline Hollywood. Посетено на July 7, 2020.
 37. Fleming, Mike Jr. (April 9, 2020). „IFC Lands U.S. Rights To Dave Franco-Directed Black Bear Pictures Thriller 'The Rental'. Deadline Hollywood. Посетено на July 7, 2020.
 38. „Alison Brie and Dave Franco Are Engaged! : People.com“. Посетено на 25 August 2015.
 39. „Exclusive! Alison Brie and Dave Franco Engaged—See the Ring Now“. E! Online. 24 August 2015. Посетено на 25 August 2015.
 40. „Dave Franco and Alison Brie Are Married“. People. Посетено на 2017-03-14.
 41. By  Allison Takeda (2017-01-19). „Dave Franco, Alison Brie Are Married! - Us Weekly“. Usmagazine.com. Посетено на 2017-03-14.
 42. „Alison Brie and Dave Franco Are Married | E! News“. Eonline.com. 2017-01-20. Посетено на 2017-03-14.
 43. Zalben, Alex (June 13, 2014). '22 JUMP STREET': 9 EASTER EGGS AND CAMEOS YOU MIGHT HAVE MISSED“. MTV. Архивирано од изворникот на 2018-01-14. Посетено на May 20, 2016.
 44. Eric Goldman (4 February 2016). „Marvel Avengers Academy Launches with an All-Star Cast“. IGN. Посетено на 28 February 2016.
 45. „Independent Spirit Awards – 37 Years of Nominees and Winners“ (PDF). Film Independent. Посетено на August 10, 2022.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]