Дејвид Пелоу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дејвид Пелоу во 2012 година

Дејвид Нагиб Пелоу (роден 1969 година) е професор по еколошки студии и директор на Проектот за глобална еколошка правда на Калифорнискиот универзитетот во Санта Барбара. Претходно тој бил професор на катедрата за социологија на Универзитетот во Минесота и вонреден професор по етнички студии на Калифорнискиот универзитет во Сан Диего. Неговата област на специјализација вклучува прашања во врска со еколошката правда, расата и етничката припадност, трудот, социјалните протести, правата на животните, имиграцијата, договорите за слободна трговија, глобализацијата, како и глобалните влијанија на индустријата за висока технологија во Азија, Латинска Америка и на други места.

Образование[уреди | уреди извор]

Пелоу докторирал социологија на Нортвестернскиот универзитет во 1998 година, со теза „Црни работници во зелени индустрии: скриената инфраструктура на еколошкиот расизам.“[1]

Фокус на работа[уреди | уреди извор]

Работата на Пелоу се фокусира на „социјалните и еколошките влијанија на американската и меѓународната индустрија за управување со отпад (ѓубре, пестициди, согорување, отпад од електронски компјутери итн.) и глобалното социјално протестно движење кое се појави за да се бори против ова.[2] Тој, исто така, објавил дела за прашања како што се еколошкиот расизам, расниот капитализам, опасностите по здравјето на луѓето, економската глобализација, меѓународните протестни движења за животната средина, индустриите во Силициумската Долина, глобалната средина во високата технологија и социјалните влијанија, индустријата за управување со отпад, индустријата за рециклирање, меѓународното движење на опасниот хемиски отпад и меѓународните закони/конвенции/договори за заштита на животната средина.

Книги[уреди | уреди извор]

Автор[уреди | уреди извор]

 • Силициумската Долина на соништата: еколошка правда, работници имигранти и високотехнолошка глобална економија Њу Јорк Универзитетот Прес 2002, (со Лиза Сан-Хи Парк);
 • Урбано рециклирање и потрага по одржлив развој на заедницата Princeton University Press 2002, (со Адам С. Вајнберг и Алан Шнајберг);
 • Garbage Wars: The Struggle for Environmental Justice in Chicago MIT Press, 2004 година
 • Предизвикување на чипот: работнички права и еколошка правда во глобалната електронска индустрија. Филаделфија: Темпл Универзитетот Прес, 2006 година (со Тед Смит и Дејвид Ален Сомерфелд)
  • Преведено на кинески од Ди чиу гонг мин џи џин хуи.挑戰晶片: 全球電子業的勞動權與環境正義: Кун Кју, 2014 година[3]
  • Преведено на корејски од Џонг-ок Конг. Сеул: Мајски издавачи, 2009.[4]
 • Неблагодарна работа на производството: Неправда и неодржливост во парадигмата на глобалната економија Прес 2008, (со Кенет Гулд и Алан Шнајберг)
 • Целосно ослободување: Моќта и ветувањето на правата на животните и радикалното движење на Земјата Прес на Универзитетот во Минесота 2014 година
 • Отпорност на глобалните токсици: транснационални движења за правда во животната средина MIT Press 2014;
 • Што е критична еколошка правда? Polity Press 2018 година

Уредник[уреди | уреди извор]

 • Моќ, правда и животна средина: Критичка проценка на движењето за правда во животната средина MIT Press, 2005. (ко-уредник со Роберт Џ. Брул)
 • Клучни зборови за студии за животна средина New York University Press, 2016 година (ко-уредник со Џони Адамсон и Вилијам Глисон);ISBN 9780814762967

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. WorldCat item page
 2. „Faculty Experts“. ucsdnews.ucsd.edu. Архивирано од изворникот на 1 September 2006. Посетено на 14 January 2022.
 3. WorldCat item page
 4. WorldCat item page

Надворешни врски[уреди | уреди извор]