Дејвид Нуџент

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дејвид Нуџент
Nugent 2013.jpg
Лични податоци
Полно име Дејвид Џејмс Нуџент[1]
Роден на 2 мај 1985 (1985-05-02) (37 г.)[1]
Роден во Хајтон, Англија
Држава Англија Англија
Висина &100000000000001800000001,80 м[2]
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Дарби Каунти Дарби Каунти
Број 28
Младинска кариера
Ливерпул Ливерпул
Бери Бери
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002-2005 Бери Бери 88 (18)
2005-2007 Престон Престон 94 (33)
2007-2011 Портсмут Портсмут 78 (16)
2009-2010Барнли Барнли 30 (6)
2011-2015 Лестер Сити Лестер Сити 159 (54)
2015-2017 Мидлсбро Мидлсбро 42 (8)
2017- Дарби Каунти Дарби Каунти 73 (17)
Репрезентација
2005-2007 Англија Англија 21 14 (4)
2007  Англија 1 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Дејвид Џејмс Нуџент (роден на 2 мај 1985) — англиски фудбалер, напаѓач на Дерби Каунти.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Хајтон, Мерсисајд, Нуџент бил член на младинската школа на Ливерпул но ја напуштил во 2001 година, на возраст од 15, бидејќи не му бил понуден професионален договор. Потоа тој и се приклучил на екипата на Бери каде станал професионалец. Откако го направил своето деби влегувајќи како замена против Порт Веил во март 2002 година на возраст од само 16 години, Нуџент првично се борел да го искаже сиот потенцијал кој го имал во раните години од кариерата, но експлозивниот почеток на сезоната 2004-05 му донел интерес од неколку поголеми клубови.

Престон Норт Енд[уреди | уреди извор]

Иако бил цел на Барнли, Нуџент одлучил да му се приклучат на Престон во јануари 2005 година за сума од 100,000 £ и се покажал себеси како повеќе од достоен за Чемпионшип лигата.

Тој постигнал 10 лигашки голови во 32 првенствени настапи во сезоната 2005-06, кога Престон го освоил четвртото место, губејќи од Лидс Јунајтед во полуфиналето од плејофот, со што неуспеале да изборат промоција. И покрај шпекулации за негов трансфер, Нуџент ја поминал и следната сезона во Престон, постигнувајќи 15 гола во 43 настапи. Престон завршил седми во сезоната 2006-07 и без шанси да се бори за промоција.

Нуџент го напуштил Престон во текот на летото на 2007 година.

Портсмут[уреди | уреди извор]

Откако и двата клуба Сандерленд и Портсмут понудиле по 6.000.000 £ прифатени за играчот, Нуџент се одлучил да стане играч на Помпеј и бил претставен на прес-конференција заедно со Џон Утака на 11 јули 2007 година.[3] Сепак, само неколку недели подоцна следат гласини дека Дарби Каунти размислува да испрати понуда за Нуџент и дека тој ќе го напушти Портсмут во истиот трансфер прозорец во кој пристигна во клубот. Нуџент постигнал гол на своето деби во победата со 8-0 во пријателски натпревар против Њупорт. Во пост-натпревар прес-конференцијата по мечот од Лига купот, во кој тој го постигнал својот прв гол за клубот, менаџерот на Портсмут Хари Реднап јавно изјавил дека Нуџент ќе биде слободен да го напушти клубот ако пристигне задоволителна понуда која ќе им овозможи финансирање на трансфер на повеќе играчи. Сепак, Нуџент изјавил дека сака да остане во Портсмут.[4]

Можен договор за заем во Ипсвич Таун пропаднал во почетокот на март 2008 година, бидејќи Џим Магилтон, менаџерот на Ипсвич, се откажал бидејќи се сомневал во фитнес подготовката на Нуџент.[5]

Лестер Сити[уреди | уреди извор]

Мидлсбро[уреди | уреди извор]

Дарби Каунти[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Hugman, Barry J. (ed) (2008). The PFA Footballers' Who's Who 2008–09. Mainstream. ISBN 978-1-84596-324-8.CS1-одржување: излишен текст: список на автори (link)
  2. Rollin, Glenda; Rollin, Jack, уред. (2012). Sky Sports Football Yearbook 2012–2013 (изд. 43rd.). London: Headline. стр. 484. ISBN 978-0-7553-6356-8.
  3. „Nugent seals £6m Portsmouth move“. BBC Sport. 11 July 2007. Посетено на 11 July 2007.
  4. „Redknapp: Nugent could leave Pompey. Davidinstead“. Ananova. Посетено на 29 August 2007.
  5. „Ipswich pull out of Nugent chase“. BBC Sport. 4 March 2008. Посетено на 5 March 2008.