Дејвидсонова струја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во океанографијата, Дејвидсоновата струја е крајбрежна спротивна струја на Тихиот Океан што се протега на север по западниот брег на Соединетите Држави од Долна Калифорнија, Мексико до северен Орегон, завршувајќи на околу географска ширина 48°N,[1][2] Нејзиниот тек е во непосредна близина на Калифорниската струја, но таа тече на север наместо на југ и го прегрнува крајбрежјето. Струјата е активна во текот на целата година на 200 м под нивото на морето, но се појавува во текот на зимските месеци, главно од средината на ноември до средината на февруари.[1] Во овие месеци северните ветрови слабеат и донекаде се заменуваат со југозападни ветрови.[3][4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Дејвидсоновата струја била откриена од геодезистот, астроном, географ, геодет и инженер Џорџ Дејвидсон од Соединетите Држави,[5] кој бил поврзан со раната Калифорниска академија на науките во Сан Франциско, Калифорнија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Final Environmental Statement: OCL Sale No. 48 : Proposed 1979 Outer Continental Shelf Oil and Gas Lease Sale Offshore Southern California. Department of the Interior, Bureau of Land Management. 1979. стр. 77.
  2. „Davidson Current“. Encyclopædia Britannica. Посетено на 19 мај 2022.
  3. C. Reid Nichols; Robert G. Williams (1 јануари 2009). Encyclopedia of Marine Science. Infobase Publishing. стр. 90. ISBN 978-1-4381-1881-9.
  4. Murray D. Dailey; Donald J. Reish; Jack W. Anderson (1993). Ecology of the Southern California Bight: A Synthesis and Interpretation. University of California Press. стр. 789. ISBN 978-0-520-07578-8.
  5. Robert L. Smith (1989). Poleward Flows Along Eastern Ocean Boundaries. Springer. стр. 19. ISBN 9781461389637. Посетено на 19 мај 2022.