Дејан Узелац

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дејан Узелац (27 август 1993) е српски професионален фудбалер кој игра како дефанзивец за босанскиот прволигаш Борац Бања Лука.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Зрењанин,[1] Узелац ја започнал својата кариера со локалниот клуб Банат, каде што го направил своето деби за сениорскиот тим во последниот натпревар од сезоната 2010–11 во Првата лига на Србија, против Млади Радник.[2]

Тој исто така бил позајмен на Задругар Лазарево за сезоната 2011-12 во српскиот лигаш Војводина.[1] Враќајќи се во својот матичен клуб, Узелац исто така бил користен двапати за сезоната 2012-13. Откако поминал една сезона со Пролетер Нови Сад, Узелац се приклучи на босанскиот прволигаш Дрина Зворник во летото 2014 година.[3]

На почетокот на февруари 2015 година, тој потпишал двегодишен договор со Железничар,[4] но една година подоцна се преселил во друг клуб од истиот град, Олимпик.[5] Во летото 2016 година, Узелац се приклучил на Металац Горњи Милановац.[6] На почетокот на 2017 година се вратил во Олимпик.[7] Тој го напушти Олимпик во јуни 2017 година.

Во јануари 2018 година, Узелац повторно се вратил во Олимпик.[8] На 15 јули 2019 година потпишал со Слобода Тузла.[9] Узелац го направил своето деби за Слобода на 21 јули 2019 година, во победата со 2–1 на домашната лига против Радник Бијелина.[10] Тој го постигнал својот прв гол за Слобода во поразот од 2–1 на гости во лигата против Борац Бања Лука на 8 декември 2019 година.[11]

На 20 јануари 2021 година, Узелац потпишал договор на една и пол година со Борац Бања Лука.[12] Тој дебитирал во лигашки натпревар против Вележ Мостар на 5 март 2021 година.[13] Узелац го постигнал својот прв гол за Борац на првенствен натпревар против неговиот поранешен Олимпик на 11 април 2021 година.[14] Тој го освоил својот прв трофеј со Борац на 23 мај 2021 година, со што станал шампион на босанската Премиер лига на еден натпревар пред крајот на сезоната 2020-2021.[15]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Борац Бања Лука [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Uzelac, Dejan“. srbijafudbal.com (Serbian). Архивирано од изворникот на 13 January 2017. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. 2,0 2,1 Дејан Узелац на soccerway
 3. „Uzelac: U Sarajevo idemo rasterećeni“. zvornikdanas.com (Serbian). 23 September 2014. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Dejan Uzelac potpisao dvogodišnji ugovor sa Željezničarom“. Klix.ba (Serbian). 1 February 2015. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Dejan Uzelac novi fudbaler Olimpica“. Dnevni avaz (Serbian). 4 February 2016. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Uzelac napustio Olimpic, karijeru nastavlja u Metalcu“. Klix.ba (Serbian). 5 July 2016. Посетено на 11 January 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Dejan Uzelac se vratio na Otoku“. sport1.ba (Serbian). 13 January 2017. Посетено на 19 March 2017.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. S. Mlaćo (27 January 2018). „Olimpik u utorak protiv Bosne, na treninzima i Dejan Uzelac“ (Bosnian). sportsport.ba. Посетено на 27 January 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. R. Pašić (15 July 2019). „Dejan Uzelac novo pojačanje FK Sloboda“ (Bosnian). sportsport.ba. Посетено на 15 July 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. K.H. (21 July 2019). „Sloboda na Tušnju pobjedom protiv Radnika otvorila novu sezonu“ (Bosnian). Klix.ba. Посетено на 21 July 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. K.H. (8 December 2019). „Banja Luka sanja titulu: Borac se pobjedom protiv Slobode poravnao sa Željezničarom“ (Bosnian). Klix.ba. Посетено на 8 December 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 12. M. Šljivak (20 January 2021). „Dejan Uzelac novi igrač FK Borac!“ (Bosnian). sportsport.ba. Посетено на 20 January 2021.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 13. H.H. (5 March 2021). „Velež savladao slabi Borac i stigao na diobu drugog mjesta na tabeli“ (босански). Klix.ba. Посетено на 5 March 2021.
 14. M. Šljivak (11 April 2021). „Sigurna pobjeda Borca protiv Olimpika“ (босански). sportsport.ba. Посетено на 11 April 2021.
 15. N.K. (23 May 2021). „Borac nakon 10 godina postao prvak Bosne i Hercegovine u nogometu“ (босански). Klix.ba. Посетено на 23 May 2021.