Дешпетал

Координати: 52°6′0″N 9°49′0″E / 52.10000° СГШ; 9.81667° ИГД / 52.10000; 9.81667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дешпетал
Место во Гронау
Црква во Дешпетал, посветена на Свети Јосиф
Црква во Дешпетал, посветена на Свети Јосиф
Црква во Дешпетал, посветена на Свети Јосиф
Грб на Дешпетал
Дешпетал во рамките на Германија
Дешпетал
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хилдесхајм
Општина Гронау
Основни податоци
Површина 15,03 км2
Надм. височина 130 м
Население 1.237  (31 декември 2015)
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HI
Пошт. бр. 31035
Повик. бр. 05182
Координати 52°6′0″N 9°49′0″E / 52.10000° СГШ; 9.81667° ИГД / 52.10000; 9.81667

Дешпетал (германски: Despetal) — село и поранешна општина во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 ноември 2016 година е дел од градот Гронау.