Дечин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дечин
Děčín
Tetschen
Поглед над долината на Елба
Поглед над долината на Елба
Знаме на ДечинГрб на Дечин
Дечин is located in Чешка
Дечин
Дечин
Местоположба во Чешка.
Координати: 50°46′25″N 14°11′46″E / 50.77361° СГШ; 14.19611° ИГД / 50.77361; 14.19611
Држава Чешка
КрајУстечки крај
ОбластДечин
Површина
 • Вкупна117,70 км2 (4,540 ми2)
Надм. вис.&10000000000000135000000135 м
Население (2022)
 • Вкупно47.029
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.405 02

Дечин (чешки: Děčín ; германски: Tetschen, 1942–45: Tetschen–Bodenbach) — град во Устечкиот крај во Чешката Република. Има околу 47.000 жители. Таа е 6-та по големина општина во државата по површина.