Детска прашума

Од Википедија — слободната енциклопедија

Barnens Regnskog (детска прашума) е шведска непрофитна организација основана во 1987 година, која е посветена на собирање средства за зачувување на дождовната шума. Добротворната организација поддржува проекти за зачувување во Тајланд, Гватемала, Белизе, Костарика и Еквадор и придонесе за зачувување на 450 км од прашума. Активностите за прибирање средства се вршат во Шведска, како и во Германија и САД.[1][2]

Историја[уреди | уреди извор]

Основањето на Barnens Regnskog било инспирирано од прибирањето средства за 9-годишниот ученик во основно училиште Roland Tiensuu, неговиот учител Еха Керн и нејзиниот сопруг Бернд Керн. Во 1987 година EHA Kern, додека одржувала настава на училиштето Fagerviks во Sorunda (Општина Nynäshamn ), поканила американски биолог да покажува слајдови и да зборува со нејзинот клас за Monteverde резервите на Костарика. Држењето на наставата било ставено во поширок контекст на уништување на тропските дождовни шуми. Предавањето оставило длабок впечаток врз децата. Roland Tiensuu предложил тој и неговите соученици да соберат средства за програмата за откуп на земјиште на резервите на Монтеверде. Тие започнаа со продажба за печење, што помогна да се соберат доволно пари за да се купат уште 4 hectares (9.9 arces) дождовна шума за резерватот. Понатамошни пари собирале децата преку продажба на картички, сликање и ракотворби. Наскоро, илјадници дождовни шуми се формираа во училиштата и црквите околу Шведска и биле составени во организацијата Barnens Regnskog.[1][2]

Првиот резерват за прашуми Barnens Regnskog е основан во 1989 година во резерватот Монтеверде.[3] Денешниот дел од резерватот е Barnens Regnskog и се протега на 300 км.

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1990 Âret Runt
  • Награда за социјални иновации во 1990 година од Svenska Dagbladet
  • Еколошка награда Голдман од 1991 [3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Eha Kern & Roland Tiensuu“. Goldman Environmental Prize. Посетено на 12 August 2016.
  2. 2,0 2,1 „Barnens regnskog gör skillnad“. Nynämshamns Posten. Посетено на 12 August 2016.
  3. 3,0 3,1 Polunin, Nicholas (5 Nov 2013). World Who Is Who and Does What in Environment and Conservation. Routledge. ISBN 9781134059454.