Детроит (Мејн)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Детроит (англиски: Detroit) е град во американската држава Мејн. Овој град според статистиките во 2020 година, има 885 жители[1].

Географија[уреди | уреди извор]

Градот има 52.9 км2, од кои 52.4 км2 се копно и .2 км2 се вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Census - Geography Profile: Detroit town, Somerset County, Maine“. Посетено на January 23, 2022.