Детроит Плажа, Мичиген

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Детроит Плаж, Мичиген)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Детроит Плаж во Мичиген

Детроит Плажа (англиски: Detroit Beach) е заедница во Монро Округот, во американската држава Мичиген. Населението во 2010 година изнесувало 2,087 жители[1]. Градот се наоѓа на езерото Ири, скоро пет километри од даунтаун Монро.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Michigan: 2010 Population and Housing Unit Counts 2010 Census of Population and Housing“ (PDF). 2010 United States Census. United States Census Bureau. September 2012. стр. 34 Michigan. Посетено на May 1, 2020.