Детроит Плажа, Мичиген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Детроит Плаж во Мичиген

Детроит Плажа (англиски: Detroit Beach) е заедница во Монро Округот, во американската држава Мичиген. Населението во 2000 година изнесувало 2.289 жители. Градот се наоѓа на езерото Ири, скоро пет километри од даунтаун Монро.