Детроит Езера, Минесота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба на Детроит Езера во Минесота

Детроит Езера (англиски: Detroit Lakes) е најголемиот град и центар на Бекер Округ, Минесота. Во 2007 година, градот имаше 8 030 жители.

Детроит Езера има многу туристи во лето и во зима. Околу 20,000 илјади туристи го посетуваат градот во лето.

Клима[уреди | уреди извор]

Клима на Детроит Лејкс
Показател Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Апсолутна максимална (°C) −9 −5 2 12 20 24 27 26 21 13 2 −6 11
Апсолутна минимална (°C) −19 −16 −8 0 8 13 16 14 8 1 −7 −16 −1
Просечно кол. врнежи (мм) 25,1 14,7 36,8 40,1 67,5 95,2 84,8 79,8 55,6 51,3 29,7 12,7 593,40
Извор: Weather.com[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Average Weather of Fergus Falls, Minnesota“. The Weather Channel. Посетено на 2007. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)