Детликон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детликон
Грб на Детликон
ДржаваШвајцарија
КантонЦирих
ОбластВинтертур
Површина[1]
 • Вкупна2,88 км2 (111 ми2)
Надм. вис.&10000000000000386000000386 м
Население (Грешка: погрешен формат за време[2])
 • Вкупно748
 • Густина2,6/км2 (6,7/ми2)
Поштенски код8421
БИЗ број0215
Обиколен/а одБух на Ирхел, Ембрах, Фрајенштајн-Тојфен, Нефтенбах, Пфунген
Мреж. местоdaettlikon.ch
SFSO statistics

Детликон (германски: Dättlikon) е општина во округот Винтертур, кантон Цирих, Швајцарија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]