Детлеф Шремпф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детлеф Шремпф на НБА Ол-стар 2016 година
Детлеф Шремпф на НБА Ол-стар 2016 година

Детлеф Шремпф ( Леверкузен, 21 јануари 1963 ) бил поранешен германски кошаркар и кошаркарски тренер. Тој играл во позициите крило и крилен центар.

Шремпф играл во НБА шеснаесет сезони, вклучувајќи ги екипите на Индијана, Сиетл, и Портланд. Со екипата на Сиетл Соникс 1996година стигнал до финалето во НБА. Играл за репрезентација на Западна Германија, а подоцна за Германија и земал учество на Олимписките игри во 1984 и 1992 година, како и на Евробаскет во 1983 и 1985 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Успех[уреди | уреди извор]

Слободен[уреди | уреди извор]

  • НБА Ол-ѕвезда натпревар (3): 1993, 1995, 1997 година.
  • Шестиот играч на годината НБА (2): 1990/91, 1991/92.
  • Идеален НБА тим - трет сет (1): 1994/95.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Детлеф Шремпф