Дете на проповедник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Германски деца на проповедник (Pfarrerskinder) си играат „црква“, во слика на Јохан Питер Хасенклевер, ок. 1847 година.

Дете на проповедник е израз што се однесува на дете на проповедник, пастор, ѓакон, викар, лаик водач, свештеник, свештенослужител или друг сличен црковен водач. Иако фразата може да се користи на чисто описен начин, таа може да се користи и како стереотип.

Феномен[уреди | уреди извор]

Децата на свештеници честопати се соочуваат со притисок поради очекувањата што ги имаат,[1][2][3] и како резултат може да развијат чувства на изолација и внатрешен конфликт.[4] Обемот на работа на родителите (што, по дефиниција, вклучува работа за време на викенд) исто така може да биде извор на стрес. Некои писатели сугерираат дека постои „синдром на дете на проповедник“, во кој децата на свештенството ја отфрлаат религијата и црквата.[5] Таквите бунтовни деца на свештенството се акционен лик во јужната литература на Соединетите Држави [6] и на ова гледиште се смета за стереотип.[7] Еден литературен пример се појавува во драмата на Јуџин О'Нил „Ледениот доаѓа“ кога патувачкиот продавач Хики го опишува својот живот: „Гледате, дури и како дете, секогаш бев немирен. Морав да продолжам. Ја слушнавте старата изрека: „Синовите на министрите се синови на оружјето“. Па, тоа бев јас, и повеќе“. Други писатели забележуваат дека децата на свештенството (и христијанско и еврејско ) честопати можат самите да станат свештеници[8] како што се: Мартин Лутер Кинг јуниор, син на Мартин Лутер Кинг постариот ; и Френклин Греам, син на Били Греам. Децата на свештенството можат да бидат повеќе изложени од нивните врсници на дефинирачките настани во животот. Поранешниот британски премиер Гордон Браун потсети дека научил многу за животот, смртта, сиромаштијата, неправдата и невработеноста како син на министер на црквата на Шкотска.[9] Феноменот „дете на проповедник“ е поврзан со сродниот „воен кревет“ (деца на активен воен персонал).[10] Децата на проповедници кои се мисионери (деца мисионери ) исто така може да бидат трети деца од културата.

Постојат два различни стереотипи за детето на проповедникот: во едниот, тие се совршено ангелски примери,[11] во другиот тие се бунтовници во спротивна крајност.[12] Постоењето на овие стереотипи е извор на притисок врз децата на свештенството.

Примери за негативниот стереотип е вклучуваен синот на проповедникот од Мејн во филмот Гетисбург, опишан како „најдобриот дар корпус што некогаш сум го чул“ и Џесика Ловџој во епизодата „Девојката на Барт“ од Симпсонови.[13] На ситкомот „Тројно Друштво“, ликот Криси Сноу, кој го играла Сузана Сомерс, играл на разни стереотипи, вклучувајќи ја „глупавата русокоса“, но исто така и како ќерка на преосвештениот Лутер Сноу (Питер Марк Ричман), ликот - како и голем дел од хумор на шоуто - беше развиен околу аспектите на невиноста и наивноста на Криси засновани врз стереотипот за нејзиното религиозно воспитание во малиот град Америка. ТВ-серијата „7-ми рај“ е исто така добар пример за стереотипот за деца на пасторот. Таткото на семејството Камден, Ерик (Стивен Колинс) е свештенослужител, а тој и неговата сопруга Ени (Кетрин Хикс) имаат седум деца. Понекогаш тие се совршени ангели, но поголемиот дел од времето во шоуто се прикажани испитувања низ кои поминува семејството како што растат децата, а честопати децата се критикуваат затоа што им е татко. Доживотна ТВ серија „acерките на проповедниците“ ги следи животите на ќерките на христијанските проповедници и нивните семејства.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Thomas W. Klink, "The Ministry as Career and Crisis", in Pastoral Psychology, v. 20 no. 6 pp. 13-19 (Springer: 1969)
 2. Flanagan, Kieran (2009). A Sociology of Spirituality. Ashgate Publishing. стр. 194. ISBN 1-4094-0259-2.
 3. Douglas F. Campbell (August 18–20, 1995). „The Clergy Family in Canada: Focus on Adult PK's“. Paper read at the annual meeting of the Association for the Sociology of Religion, Washington, D.C. Erindale College, University of Toronto. Архивирано од изворникот на 2006-10-07. Посетено на 12 ноември 2020.
 4. Levitz, Yisrael N.; Twerski, Abraham J. (2005). A practical guide to rabbinic counseling. Feldheim Publishers. стр. 374. ISBN 1-58330-834-2.
 5. Edwards, David Lawrence (1995). Glimpses of God: seeing the divine in the ordinary. Chalice Press. стр. 61. ISBN 0-8272-1239-9.
 6. Ramsey, G. Lee (2008). Preachers and misfits, prophets and thieves: the minister in southern fiction. Westminster John Knox Press. стр. 8. ISBN 0-664-23224-8.
 7. Ford, Aundria H. Hawkins (2010). From the Pastor's Daughter: A Testimony of Life in the Ministry Through the Eyes of the Pastor's Child. Tate Publishing. стр. 88. ISBN 1-60799-803-3.
 8. David Peterson, "Preachers' kids; The children of preachers saw life in their church or synagogue from the inside. Many rejected the preacher's life, but others were drawn to follow their father's footsteps." (Minneapolis Star Tribune, byline Oct. 11, 1997, пристапено на 12 ноември 2020)
 9. Taylor, Alan (18 August 2007). „To the manse born“. The Herald (Scotland). Посетено на 12 ноември 2020.
 10. Kruger, Roger (2008). In Jars of Clay: Reflections on the Art of Pastoring. Hillcrest Publishing Group. стр. 26. ISBN 1-934248-83-5.
 11. Fichter, Joseph Henry (1992). Wives of Catholic Clergy. Rowman & Littlefield. стр. 152. ISBN 1-55612-474-0.
 12. Tara J. Allman, An Analysis of the Stereotypes of Preacher’s Kids and its Application on their Spouses Архивирано на 2 април 2012 г., Masters thesis, Marshall University, 2007.
 13. Pinsky, Mark I. (2007). The gospel according to the Simpsons (2. изд.). Westminster John Knox Press. стр. 85. ISBN 0-664-23160-8.