Дете каратист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Дете каратист“
Дете каратист.jpg
рекламен постер
Режисер Харлд Звард
Продуцент Џери Вентрауб
Вил Смит
Џејда Пинкет Смит
Џејмс Ласитер
Настапуваат Џеки Чен
Џејден Смит
Венвен хан
Тараџи П. Хенсон
Женвеи Венг
Ју Ронџуанг
Музика Џејмс Харнер
Кинематографија Роџер Прат
Монтажа Кевин Стермер
Студио Overbrook Entertainment
JW Productions
China Film Group
Дистрибутер Columbia Pictures
Премиера 11 јуни 2010
Времетраење 140 minutes
Држава САД
Кина
Јазик Англиски
Кинески јазик
Буџет $40,000,000
Бруто заработка $359,126,022

Дете каратист (анг. The Karate Kid) е американски драма и комедија филм, кој претставува обработка на филмот Дете Каратист од 1984 година. Во филмот главна улога имаат Џеки Чен и Џејден Смит, додека неговиот татко Вил Смит се потпишува како продуцент на филмот. Филмот е снимен на повеќе локации низ Кина, како што е познатиот Кинески ѕид и во самиот филм е претставена кинеската култура и старите кинески боречки вештини.