Десау (административен округ)

Координати: 51°50′N 12°20′E / 51.83° СГШ; 12.33° ИГД / 51.83; 12.33
Од Википедија — слободната енциклопедија
Десау
Административен округ
Карта на Saxony-Anhalt со округот Десау
Карта на Saxony-Anhalt со округот Десау
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2004-01-01
Админ. центарДесау
Површина
 • Вкупна4.280 км2 (1,650 ми2)
Население (2002)
 • Вкупно529.571
 • Густина120/км2 (320/ми2)

Десау бил еден од трите административни региони на Саксонија-Анхалт, Германија, и се наоѓа источно во покраината.

Историја[уреди | уреди извор]

Основан во 1990 од делови на административниот округ Хале, административниот округ Десау бил распуштен на 1 јануари 2004. Неговите функции биле преземени од Landesverwaltungsamt, кое има три канцеларии во поранешните седишта на окружните влади.

Административни единици[уреди | уреди извор]

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Анхалт-Цербст
  2. Бернбург
  3. Битерфелд
  4. Кетен
  5. Витенберг
  1. Десау

Поврзано[уреди | уреди извор]

51°50′N 12°20′E / 51.83° СГШ; 12.33° ИГД / 51.83; 12.33