Десагана Диоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Десагана Диоп
DeSagana Diop Cavaliers.jpg
Диоп во дресот на Кавалирс во октомври 2013
Лични информации
Роден на 30 јануари 1982 (1982-01-30) (36 г.)
Дакар, Сенегал
Националност Сенегалец
Височина 7 ст 0 ин (2.13 м)
Тежина 280 lb (127 kg)
Информации за кариера
Средно училиште Оук Хил Академи (Вирџинија)
НБА драфт 2001 / Круг: 1 / Избор: 8-ми вкупно
Одбран од Кливленд Кавалирс
Професионална кариера 2001–2013
Тренерска кариера 2014–сѐ уште
Историја на кариера
2001–2005 Кливленд Кавалирс
2005–2008 Далас Маверикс
2008 Њу Џерси Нетс
2008–2009 Далас Маверикс
2009–2013 Шарлот Бобкетс
Stats at NBA.com

Десагана Диоп (30 јануари 1982 во Дакар) — поранешен сенегалски професионален кошаркар кој настапувал за повеќе екипи во НБА. Диоп бил избран како осми пик на драфтот во 2001 година од страна на Кливленд Кавалирс, каде останал четири сезони. Во 2005 потпишал за Далас Маверикс, со чија екипа стигнал до финалето на НБА во 2006, но таму загубиле од Мајами Хит со 4–2.

Во февруари 2008 Диоп бил испратен во Њу Џерси Нетс како дел од размената со која во Далас пристигнал Џејсон Кид.[1] По крајот на сезоната, Диоп во јули се вратил во Далас потпишувајќи шестгодишен договор вреден 32 милиони долари.[2] Во јануари 2009 бил трампан во екипата на Шарлот Бобкетс, каде останал до крајот на кариерата.

По завршување на играчката кариера, Диоп започнал да работи како тренер. Првото тренерско искуство му било со екипата на Тексас Легендс од НБА развојна лига како помошник тренер во периодот 2014–2016.[3] Во 2016 бил ангажиран во стручниот штаб на екипата на Јута Џез.[4]

НБА статистика[уреди | уреди извор]

Легенда
  ОН Одиграно натпревари   СН  Натпревари како стартер  МПН  Минути по натпревари
 ПШИ%  Процент на шут од игра  3П%  Процент на шут за три поени  СФ%  Процент на шут за слободни фрлања
 СкПН  Скокови по натпревар  AсПН  Асистенции по натпревар  УТПН  Украдени топки по натпревар
 БлПН  Блокади по натпревар  ППН  Поени по натпревар  Задебелено  Најдобро во кариерата

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2001–02 Кливленд 18 1 6.1 .414 .000 .200 .9 .3 .1 .6 1.4
2002–03 Кливленд 80 1 11.8 .351 .000 .367 2.7 .5 .4 1.0 1.5
2003–04 Кливленд 56 3 13.0 .388 .000 .600 3.6 .6 .5 .9 2.3
2004–05 Кливленд 39 0 7.8 .290 .000 .000 1.8 .4 .2 .7 1.0
2005–06 Далас 81 45 18.6 .487 .500 .542 4.6 .3 .5 1.8 2.3
2006–07 Далас 81 9 18.3 .470 .000 .558 5.4 .4 .5 1.4 2.3
2007–08 Далас 52 18 17.2 .583 .000 .600 5.2 .5 .4 1.2 3.0
2007–08 Њу Џерси 27 5 14.9 .415 .000 .467 4.5 .5 .2 .9 2.5
2008–09 Далас 34 0 13.3 .379 .000 .414 3.5 .4 .4 .7 1.6
2008–09 Шарлот 41 1 14.2 .460 .000 .270 3.8 .5 .4 .8 2.8
2009–10 Шарлот 27 0 9.7 .517 .000 .222 2.4 .2 .2 .5 1.2
2010–11 Шарлот 16 0 11.3 .333 .000 .364 2.5 .4 .3 .9 1.3
2011–12 Шарлот 27 9 12.0 .357 .000 .167 3.1 .9 .2 .5 1.1
2012–13 Шарлот 22 1 10.3 .296 .000 .000 2.3 .6 .2 .7 .7
Просек 601 93 14.0 .427 .167 .467 3.7 .4 .4 1.0 2.0

Разигрување[уреди | уреди извор]

Година Екипа ОН СН МПН ПШИ 3П% СФ% СкПН АсПН УТПН БлПН ППН
2006 Далас 22 18 18.5 .615 .000 .611 5.0 .1 .6 1.3 2.7
2007 Далас 6 3 23.3 .600 .000 .429 6.8 .3 .5 1.7 3.5
Просек 28 21 19.5 .611 .000 .560 5.4 .1 .6 1.4 2.9

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nets Acquire Harris“. NBA.com. 19 февруари 2008. http://www.nba.com/nets/news/Harris_trade_release_2_19_08.html. посет. 20 јули 2009 г. 
  2. „Diop back in the fold“. NBA.com. 9 јули 2008. http://www.nba.com/mavericks/news/Diop_and_Barea_sign070908.html. посет. 28 февруари 2009 г. 
  3. „Legends Round out Coaches' Bench“. OurSportsCentral.com. 19 октомври 2015. http://www.oursportscentral.com/services/releases/?id=5061270. посет. 19 октомври 2015 г. 
  4. „Jazz Announce Basketball Staff Addition“. NBA.com. 3 октомври 2016. http://www.nba.com/jazz/news/jazz-announce-basketball-staff-addition. посет. 3 октомври 2016 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]