Дерми

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дерми
Село
Крајбрежјето на Дерми
Крајбрежјето на Дерми
Дерми is located in Албанија
Дерми
Дерми
Координати: 40°9′0″N 19°38′20″E / 40.15000° СГШ; 19.63889° ИГД / 40.15000; 19.63889Координати: 40°9′0″N 19°38′20″E / 40.15000° СГШ; 19.63889° ИГД / 40.15000; 19.63889
Држава Албанија
ОбластВалона
ОкругВалона
ОпштинаХимара
Надм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население
 • Вкупно1.800
Часовен појасCentral European Time (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9422
Повик. бр.393
Мреж. местоОфицијално мрежно место

Дермисело во Албанија. Се наоѓа на 42 километри јужно од градот Валона, второ по големина пристаниште во државата, и на исто толку раздалеченост северно од градот Саранда. Населението брои 1,800 жители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]