Дерик Вилијамс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дерик Вилијамс


Лични информации
Роден на 25 мај 1991
Роден во Белфлауер, Калифорнија, САД
Националност САД САД
Висина 2,03 м
Тежина 109 кг
Позиција крилен центар
Информации за кариерата
Драфт 2011 / Рунда: 1 / Пик: 2
Избран од:
Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
Проф. кариера 2011–
Моментален клуб
Клуб Макаби Тел Авив Макаби Тел Авив
Број 6
Сениорски клубови
Години: Клубови:
2011–2013
2013–2015
2015–2016
2016–2017
2017
2017–2018
2018
2018–2019
2019–
Минесота Тимбервулфс Минесота Тимбервулфс
Сакраменто Сакраменто Кингс
Њујорк Никс Њујорк Никс
Мајами Мајами Хит
Кливленд Кливленд Кавалирс
Тијанџин Голд Лајонс Тијанџин Голд Лајонс
Л.А. Лејкерс Л.А. Лејкерс
Бајерн Минхен Бајерн Минхен
Фенербахче Фенербахче


Дерик Лерон Вилијамс (Белфлауер, 25 мај 1991) е американски кошаркар. Тој игра на позиција крилен центар и во моментов игра за Макаби Тел Авив.

Кариера[уреди | уреди извор]

Откако поминал две сезони на Универзитетот во Аризона, Вилијамс отишол во драфтот во НБА лигата во 2011 година каде бил избран за втор избор од Минесота Тимбервулвс . Во својата прва сезона во НБА, тој бил избран во втора идеална постава на дебитантите во НБА . Во втората сезона, тој обезбедил најдобра статистика во НБА, запишувајќи просек од 12 бода и пет скока на 72 одиграни натпревари.[1] Во сезоната 2013/14 се заменил во кралството Сакраменто . Поминал помалку од две сезони во Сакраменто, каде претежно влегувал во игра надвор од клупата и постигнувал околу 8 бода по натпревар.

Во сезоната 2015/16 година, како играч на Њујорк Никс, тој се појавил на 80 натпревари, во просек од 9,3 бода по натпревар.[1] После тоа, тој кратко време бил во Мајами Хит и Кливленд Кавалирс и го имал последното учество во НБА лигата во Лос Анџелес Лејкерс, каде одиграл само два натпревари. Во седум сезони во НБА лигата, тој се појавил на 428 натпревари во редовна сезона и во просек имал 8,9 бода и 4 скока.

За време на сезоната 2017/18 тој исто така играл во Кина за тимот на Тијанџин, каде просечно имал повеќе од 20 бода по натпревар. На почетокот на октомври 2018 година, тој за првпат пристигнувал во европската кошарка и потпишувал за Баерн Минхен со тренерот Дејан Радоњиќ .[2] Во својата прва сезона во Евролигата, тој забележал 13,4 бода и 4,2 бода на 29 одиграни натпревари. Тој е со тимот од Минхен во сезоната 2018/19 ја освоил Бундеслигата на Германија . Во јули 2019 година поминува во Фенербахче.[3]

Успеси[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

  • Баерн Минхен :
    • Германско првенство (1): 2018/19.

Поединечни[уреди | уреди извор]

  • Идеален тим за дебитанти во НБА - второ место : 2011/12.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Derrick Williams“ (англиски). basketball-reference.com. Архивирано од изворникот на 2012-11-08. Посетено на 6 октомври 2019.
  2. „Zvanično - Bajern dobio veliko pojačanje“. sportske.net. 3 октомври 2018. Посетено на 6 октомври 2019.
  3. „Ogromno pojačanje za Željka: Derik Vilijams u Feneru“. sportklub.rs. 14 јули 2019. Посетено на 6 октомври 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]