Дервиш Цара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дервиш Цара
Дервиш Царе
Роден(а)19 век
Долно Палчиште,  Османлиско Царство
Починал(а)19 век
Цариград,  Османлиско Царство
НационалностАлбанија Албанец
Занимањереволуционер
Познат(а) поВодач на Албанско востание (1843–1844)[1][2]
ДвижењеАлбанско национално будење
Соперник Османлиско Царство
Вераислам
Кривично обвинениепротивник на танзиматските реформи
Кривична казнаосуден на смрт; подоцна казната му била намалена

Дервиш Цара (алб.: Dervish Cara; Долно Палчиште, тетовско, кон почетокот на 19 вексолунски затвор, по 1844) бил управник на Џеладинбег во Гостивар и водач на востание на албанското население против османлиската власт во ноември 1843 - 26 мај 1844[3]. Востанието избило како резултат на бавните и недоволни реформи во системот на феудалните институции во времето на танзиматот, започнати со Ѓулханскиот хатишериф на 3 декември 1839. Востаничките дејства започнале во Гостивар, каде што тој бил управник и заменик на Џеладинбег. По задушувањето на востанието бил заробен и во затворот му се губи трагата[4].

Во негова чест во неговото родно село, селското училиште го носи неговото име.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Albanians: a modern history Author Miranda Vickers Edition 3, revised, illustrated, reprint Publisher I.B.Tauris, 1999 ISBN 1860645410, 9781860645419 p.25
  2. Albanische Geschichte: Stand und Perspektiven der Forschung Volume 140 of Südosteuropäische Arbeiten Authors Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz Editors Oliver Jens Schmitt, Eva Anne Frantz Publisher Oldenbourg Wissenschaftsverlag, 2009 ISBN 3486589806, 9783486589801 p. 168
  3. Kreyengritja e Dervish Cares, perktyes Lutfi Rusi, Shkup, 1985;
  4. Отпорот во Македонија во времето на турското владеење, IV, Буни и востанија, Скопје, 1983, 783–805.