Дервенска Река (Струмичка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дервенска река
ЗемјаМакедонија Македонија

Дервенска река — река која се наоѓа на северозападната падина на планината Беласица, покрај патот СтрумицаКолешино, тече кон север и се разводнува во Струмичко Поле[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Илија Петрушевски - Благоја Маркоски, Реките во Република Македонија, стр. 27.