Дерби

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дерби е производител на мотоцикли, скутери, мопеди и рекреативни теренски возила произведени од Национал Мотор С.А.У., шпанска подружница на Piaggio & Co. SpA.

Историја[уреди | уреди извор]

Потеклото на Дерби започнало со мала велосипедска работилница во селото Моллет во близина на Барселона, основана е во 1922 година од Симон Рабаса и Сингла.Дерби се занимавала со поправки и изнајмување на велосипеди сè до мај 1944 година кога Сингла формирал компанија наречена Bicycletas Rabasa, со цел да се започне со производство на велосипеди. Овој потфат се покажал како многу успешен и во 1946 година, поддржан од  добивката, работата започнала со моторизирана верзија. Повеќе мопед од мотоцикл, овој прв модел, 48cc SRS вклучувал задна суспензија на клипот, мотоцикл со резервоар за гас и издувен систем. СРС се покажал како успешен што предизвикал промени во насоката на компанијата, а на 7 ноември 1950 година, компанијата го променила своето име во Национал Мотор СА. Непосредно пред тоа, на саемот Барселона компанијата го претставила својот прв вистински мотор, Derbi 250..[1]

Дерби успешно се натпреварувал на мото трки во Гран-при, освојувајќи светско првенство од во 1969, 1970 и 1972 година. Кога класата од 50cc била зголемена до растојание од 80cc во 1984 година, на Дерби ќе му проследат четири последователни светски првенства помеѓу 1986 и 1989 година, во натпреварот Гранд При. Фирмата, повторно, доживеала успех и во Гранд При трки, освојувајќи светско првенство во 1988, 2008 и 2010 година.  [се бара извор]

Модерната историја[уреди | уреди извор]

Од 2005 година модел Derbi GP1 Скутер

 За разлика од Оса, Бултако и Монтеса, Дерби успешно ги исполнува предизвиците што следат по преминот на Шпанија кон демократијата и влезот на Шпанија во Европската заедница. Симео Рабаша и Сигна починале во 1988 година, но компанијата останала независна сè до 2001 година, кога била откупена од групата Пиаџо.

Потекло на името Дерби[уреди | уреди извор]

Името Дерби е потврда за историјата на компанијата, и означува спојување од фразата Catalan -Derivats de BIcicletes што значи деривати на велосипеди.

Минати модели[уреди | уреди извор]

 • Derbi Варијанта SL
 • Derbi Варијанта SLE
 • Derbi Варијанта ТТ
 • Derbi Варијанта Спорт
 • Derbi DS50, чекор преку скутер
 • Derbi Diablo C4, enduro стил
 • Derbi Diablo C5, enduro стил (со користење Варијанта мотор и менувач)
 • Derbi RD50, enduro стил (со користење Варијанта мотор и менувач)
 • Derbi Лагуна, патот стил (некои модели со користење на Варијанта мотор и менувач)
 • Derbi Лагуна Спорт

Сегашни Модели    [уреди | уреди извор]

Спорт мопед Derbi GPR 50
Derbi Mulhacén 659
 • Derbi GPR 50
 • Derbi GPR 50 Голи
 • Derbi GPR 125 4T 4V
 • Derbi Крст На Град 125
 • Derbi Etx 150
 • Derbi Stx 150
 • Derbi Mulhacén 125
 • Derbi Mulhacén Кафе 125
 • Derbi Senda 50
 • Derbi Senda X-Трка/X-Екстремитети 50
 • Derbi Senda 125 4T СМ
 • Derbi Mulhacén 659

Скутери

 • Атлантис
 • Булевар
 • GP1
 • Куршум

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Walker, Mick (1986). Spanish Post-war Road and Racing Motorcycles. London: Osprey Publishing Ltd. ISBN 0-85045-705-X.