Департмани во Габон

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Департмани на Габон)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на департманите во Габон

Покраините во Габон се поделени на вкупно 49 департмани. На списоков тие се наведени покраини, а нивните административни центри стојат во заграда:


Воле-Нтем[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Воле-Нтем

Горно Огове[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Горно Огове

Естуар[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Естуар

Нгунје[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Нјунје

Њанга[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Њанга

Огове-Ивиндо[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Огове-Ивиндо

Огове-Лоло[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Огове-Лоло

Приморско Огове[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Приморско Огове

Средно Огове[уреди | уреди извор]

Департмани во покраината Средно Огове

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]