Прејди на содржината

Департмани во Република Конго

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на департамните во Конго

Република Конго е поделена на 12 департмани (фр. départements). Департманите се основани во 2002 г., заменувајќи ги дотогашните региони.[1]

Регионите се поделени на вкупно 86 окрузи и 7 општини.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Административна поделба на Република Конго со дополнителни ресурси“. Statoids.com. Посетено на 22 април 2012. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Regions and capital district of the Republic of the Congo