Ден на независноста на Полска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денот на независноста на Полска е полски национален празник кој се слави секоја година на 11 ноември, за да одбележи годишнината од возобновувањето на полскиот народ во независна држава во 1918 година, по 123 години од партициите направени од Австрија, Прусија и Русија.