Ден на македонскиот јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ден на македонскиот јазик
Наречен иДен на македонскиот јазик
Го празнува(ат)Македонија Македонија
Значењеусвојување на азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо
Датум5 мај
Македонска азбука (ракописно)

Ден на македонскиот јазик — празник од работен карактер кој се празнува на 5 мај во Македонија. Истиот е прогласен во чест на 5 мај 1945 година кога Народната влада на Народна Република Македонија ја усвоила азбуката на македонскиот јазик како официјално писмо.

Денот 5 мај е прогласен за „Ден на македонскиот јазик“ на 130. седница на владата, одржана на 16 април 2019 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „5 Мај прогласен за Ден на македонскиот јазик“. Посетено на 2019-05-06.