Ден на Русија

Од Википедија — слободната енциклопедија
„День России“ , 2002

Државен празник во Руската федерација е 12 јуни. На овој ден:

  • На 12 јуни 1990 година бил одржан првиот конгрес на народните пратеници каде била донесена одлуката за сувереност на Русија
  • 12 јуни 1991 година се провеле првите демократски избори за претседател на Русија

Од 1994 година, со декрет на Борис Елцин, 12 јуни станал државен празник како ден на државниот суверенитет на Русија. Празникот се слави секоја година од 1992.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]