Ден на Густав Адолф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ден на Густавус Адолф се слави во Шведска, Финска и Естонија на 6 ноември во спомен на шведскиот крал Густавус Адолф. Одбележувањето на денот станало популарно по 200-та годишнината од смртта на кралот во 1632 година. Тоа е општ ден на веење на знамето во Шведска и Финска. Денес тоа главно е поврзано со конзумирањето на печивата Густав Адолф.

Датум[уреди | уреди извор]

Според Грегоријанскиот календар, кралот умрел на 16 ноември, но Јулијанскиот календар („стар стил“) сè уште се користел во протестантска Шведска во тоа време и тој датум - 6 ноември - сè уште се користи.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Денот на Густавус Адолф се слави во Шведска, Финска и Естонија на 6 ноември во спомен на шведскиот крал Густавус Адолф, кој беше убиен на тој датум (стар стил) во 1632 година во битката кај Лицен во Триесетгодишната војна.[2]Nationalencyklopedin, Gustav Adolfsdagen.</ref>[3]Nationalencyklopedin, Gustav II Adolf.</ref> Денот е именуван по кралот[4] и е општ ден на веење на знамето во Шведска[4][5]

Денот се слави од почетокот на 19 век и стана особено популарен по прославата на 200-годишнината во 1832 година, од смртта на кралот.[2] Денот порано се славеше со факели и патриотски говори.[4] Денес преостанува главно конзумирањето на пецивото Густав Адолфна овој ден, со чоколаден или марципан релјеф на тој крал на врвот. [4] Во Шведска, денот е особено забележан во Гетеборг, кој бил основан од кралот,[2][4] но исто така и во градовите со стари образовни традиции,[2] како што е Упсала, каде што донирал значителни средства на универзитетот и во градовите каде што традиционално била сместена војската.[2]

Денот се слави во Финска од 1908 година од шведските говорници како Шведски ден,[2] Ден на финскиот шведско наследство. Во Естонија, која како и Финска била дел од Шведска за време на владеењето на Густавус Адолф, денот е познат како Густав Адолфи пее. Во сите три земји, 6 ноември е именден за Густав Адолф, име Густав II Адолф "во Шведска,[6] или Kustaa Aadolf,(името на Фински).[7]

„Патот на шести ноември“, дел од стариот автопат Гота во стокхолмската населба Алвсјо, е именуван за овој ден. Според комитетот за именување на улиците од 1924 година, патот бил влезната точка во Стокхолм за погребната поворка на кралот.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Museum of Gothenburg. „The Death of Gustavus II Adolphus Swedish Historical Wallcharts“. Swedish National Heritage Board. Посетено на 6 November 2020.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Nationalencyklopedin, Gustav Adolfsdagen.
  3. Nationalencyklopedin, Gustav II Adolf.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 „Gustav Adolfs-bakelsens historia“ (Swedish). wienerbageriet. Посетено на 5 February 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  5. „Flag days – Sweden“. Flags of the World. Посетено на 20 February 2014.
  6. „Swedish namedays in Finland“. Vardsvenska. Посетено на 20 February 2014.
  7. „Finnish namedays“. Vardsvenska. Посетено на 20 February 2014.
  8. Stahre, Nils-Gustaf; Westlund, Börje, уред. (1992). Stockholms gatunamn. Stockholmsmonografier, 0282-5899 ; 50 (Swedish) (изд. 2., utök. uppl..). Stockholm: Komm. för Stockholmsforskning. ISBN 9170310424. Предлошка:LIBRIS.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)