Прејди на содржината

Ден Екборг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ден Екборг

 Ден Педер Клеменс Екборг (роден на 23 ноември 1955 година) е шведски глумец. Тој е син на глумецот Ларс Екборг и постар брат на глумецот Андерс Екборг.

Тој глумел во многу од шведските филмови Џонсонлиган. Тој е, исто така, шведскиот глас за Хадес во Херкулес на Дизни и шведскиот глас за Џени во Дизни Аладин. Учествувал како танц на славни личности во Let's Dance 2019, што се емитувало на ТВ4.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]