Ден Долдер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ден Долдер
Селото Ден Долдер (темно зелена боја) и населбата Ден Долдер (светлозелена) во општината Зајст.
Селото Ден Долдер (темно зелена боја) и населбата Ден Долдер (светлозелена) во општината Зајст.
ЗемјаХоландија
ПокраинаУтрехт
ОпштинаЗајст
Население (2006)3,802

Ден Долдер (52°8′N 5°14′E / 52.133° N; 5.233° E / 52.133; 5.233) е град во холандската покраина Утрехт. Тоа е дел од општина Заист, и се наоѓа на околу 4 километри североисточно од Билтховен. Ден Долдер има железничка станица на патот помеѓу Амерсфорт и Утрехт и е позната по своите ментални институции, како што се Денедал и Вилем Арнц Хуфе. Ден Долдер исто така е домаќин на големиот холандски производител на сосеви Remia и се смета како град на срцето на сосовите во Холандија како што е прикажан на страната на фабриката и е видлив од возовите кога поминуваат од страна.

Во 2001 година, градот Ден Долдер имал 2884 жители. Изградената област на градот била 0.8 км2, и содржела 1156 живеалишта.[1]

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Постои железничката станица во Ден Долдер - Den Dolder.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Статистика на Холандија (CBS), Bevolkingskernen во Холандија 2001 „Archived copy“. Архивирано од изворникот на 2006-03-19. Посетено на 2007-01-24.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link). Податоците се за континуирано built-up area.