Денчина Чука (Конче)

Координати: 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Денчина Чука


Местоположба 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Основни податоци
Место Конче
Општина Конче
Тип

 могила


Период римско време
Портал „Археологија“

Денчина Чукаархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Конче, Општина Конче. Претставува могили од римско време.

На 4-5 км североисточно од селото, во реонот на локалитетот Костадинци се наоѓаат две могили со пречник во основата од 30 м и височина од 5 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 328. ISBN 9989-649-28-6.