Дени Бланчфлауер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бланчфлауер во 1976Цело име Роберт Денис Бланчфлауер Датум на раѓање 10 Февруари 1926 Место за раѓање Белфаст, Северна Ирска Позиција Десно крило

  Роберт Денис Бланчфлауер (10 февруари 1926 - 9 декември 1993) бил поранешен фудбалер на Северна Ирска, фудбалски менаџер и новинар кој играл и бил капитен на Тотенхем Хотспур, вклучително и за време на нивната двојна победничка сезона 1960-61. Тој бил рангиран како најдобар играч досега во историјата на Спарс од страна на Тајмс во 2009 година [1]

Бланчфлауер играл како дефанзивен играч за врска на десната половина и бил познат особено по прецизните додавања, неговата способност да го диктира темпото на играта и неговото инспиративно водство.[2] По долгата играчка кариера, тој се пензионирал на 38-годишна возраст. Тој станал почитуван фудбалски новинар, а подоцна и фудбалски менаџер .

Бланчфлауер за фудбалот рекол: „Големата заблуда е дека играта е прва и последна за победа. Не е ништо од тој вид. Играта е за слава, се работи за правење нешта со стил и расцут, за излегување и победување на многу, а не за чекање да умрат од досада.“ [3][4]

Раните години и семејството[уреди | уреди извор]

Бланчфлауер е роден на 10 февруари 1926 година во областа Блумфилд во Белфаст, првото од петте деца родени на Џон и Селина Бланчфлауер.[5] Неговата мајка играла како центарфор во женски фудбалски тим. Се школувал во јавното основно училиште Равенскрофт и добил стипендија за Технолошкиот колеџ во Белфаст .[6]

Заминал рано за да стане електричар во фабриката за цигари Галахер во Белфаст. Тој, исто така, се приклучил на Мерките за воздушен напад (ARP) и во 1943 година лажел за неговата возраст за да се приклучи на РАФ . Како приправник навигатор бил испратен на курс на Универзитетот Сент Ендрјус (каде што стекнал доживотна љубов кон голфот) и во пролетта 1945 година бил испратен во Канада на дополнителна обука. До 1946 година, на 20-годишна возраст, тој се вратил во Белфаст, и се вратил во Галахер и каде градел репутација како извонреден фудбалер.[6] Додека бил во Сент Ендрјус Бланчфлауер играл за фудбалскиот тим на Универзитетскиот колеџ Данди, кој го тренирал поранешниот тренер на Селтик, Данди Јунајтед и Шкотска Џек Кусклеј .[7]

Неговиот помлад брат Џеки (1933–1998) исто така бил репрезентативен фудбалер од Северна Ирска и играл за Манчестер Јунајтед пред да ја заврши неговата играчка кариера поради повредите здобиени во воздушната катастрофа во Минхен во февруари 1958 година [8]

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Тотенхем Хотспур во 1960 година со Дени Бланчфлауер и двајцата голмани, Бил Браун и Џон Холоубред, во тимот со Бил Николсон како менаџер.

Бланчфлауер потпишал за Гленторан во 1946 година, пред да го премине Ирското Море и да потпише за Барнсли за 6000 фунти во 1949 година, на 23-годишна возраст [6] Тој преминал од Барнсли во Астон Вила за сума од 15.000 фунти, а своето деби го имал во март 1951 година. Тој забележал 155 сениорски настапи за Вила (148 во Лигата), пред да биде продаден во текот на сезоната 1954-1955 .[9]

Во 1954 година, Бланчфлауер бил купен од Тотенхем Хотспур за сума од £ 30.000, а во текот на неговите десет години поминати во Вајт Харт Лејн, тој забележал 337 настапи во Лигата,[10] и вкупно 382 настапи (постигнувајќи 21 гол).[1] Врвот на неговото време во Спарс дошло со сезоната 1960-61 . Со Бланчфлауер како капитен, Спарс ги освоиле своите први 11 натпревари, што е рекорд за врвот на англискиот фудбал и на крајот ја освоил лигата со 8 поени разлика. Тие потоа го победиле Лестер Сити во финалето на ФА Купот и станале првиот тим во 20-тиот век кој ги освоил двојките во Лигата и Купот, кои не биле постигнати уште од Астон Вила во 1897 година.

Бланчфлауер бил избран за фудбалер на годината во FWA во 1958 и 1961 година.

Бланчфлауер го држи трофејот од Купот на победниците на Куповите на УЕФА во 1963 година, откако го победиле Атлетико Мадрид

Во 1962 година тој им помогнал на Спарс да го освојат ФА Купот, постигнувајќи пенал во финалето против Барнли. Во 1963 година тој бил капитен на својата екипа до победата над Атлетико Мадрид во финалето на Купот на европските победници .[11]

За време на неговиот престој со Спарс, тој исто така имал краток период во Торонто Сити, заедно со колегите играчи од фудбалската лига Стенли Метјуз и Џони Хејнс .[12]

Дебитирајќи во 1949 година, тој одиграл 56 натпревари за Северна Ирска, а во 1958 година бил капитен на неговата земја кога стигнале до четвртфиналето на Светското првенство . Тој бил првиот Северен Ирец кој постигнал половина век натпревари кога играше против Велс во 1962 година [13]

На 4 декември 1957 година тој бил капитен на тимот на Северна Ирска против Италија во Белфаст, во лоша игра која стана позната како „Битката за Белфаст“; Бланшфлауер се обиде да го задржи мирот бидејќи играта стана непријатна.[14]

Конечно го објавли своето пензионирање како играч на 5 април 1964 година на 38-годишна возраст, откако одигрла скоро 400 натпревари во сите натпреварувања за Спарс и им бил капитен на четири големи трофеи.[15]

Во 1965 година, Бланчфлауер накратко излегол од пензија за да игра за Дурбан Сити . Бланчфлауер трипати играл за клубот во Националната фудбалска лига .[16]

Кариера како менаџер[уреди | уреди извор]

По неговото пензионирање како играч, Бланчфлауер бил тренер во Спарс неколку години, а двојниот победнички менаџер Бил Николсон имал намера Бланчфлауер да биде негов долгорочен наследник. Меѓутоа, кога Николсон поднел оставка од клубот во 1974 година, Бланчфлауер се чувствувал дека е предаден во корист на Тери Нил, и последователно самиот го напуштил клубот. Тој станла менаџер на Северна Ирска за краток период во 1978 година, а потоа бил назначен за тренер на Челзи . Сепак, тој победил само пет од неговите 32 натпревари на чело и ги напуштил клубот во септември 1979 година [6]

Надвор од теренот[уреди | уреди извор]

Тој бил еден од неколкуте играчи на кои му била доделена титулата за ФВА Фудбалер на годината во два наврати, победувајќи и во 1958 и 1961 година. Тој бил еден од многуте потписници во писмото до Тајмс на 17 јули 1958 година во кое се спротивставувал на „политиката на апартхејдот“ во меѓународниот спорт и го бранеше „принципот на расна еднаквост што е отелотворен во Декларацијата за Олимписките игри“.[17] На 6 февруари 1961 година, тој исто така станал првиот човек што ја одбил поканата да се појави на This Is Your Life, едноставно отстапувајќи од водителот Имон Ендрјус . Спротивно на верувањето, овој инцидент не бил пренесуван во живо во етерот, туку се снимал за да биде прикажан на почетокот на преносот во живо. „Сметам дека оваа програма е нарушување на приватноста“, објаснил тој. „Никој нема да ме притиска во ништо.

Бланчфлаер коментирал за натпревар за ИТВ уште на 3 јануари 1956 година - финалето на Јужниот Јуниорски Куп на светлина помеѓу Вест Хем и Челзи .[18] Тој, исто така, бил домаќин на изданијата на Junior Sportsview на BBC во 1959 година [19] и Junior Criss Cross Quiz на ITV во средината на 60-тите. Тој бил коментатор во боја за преносите на телевизиската мрежа CBS на натпреварите од Националната професионална фудбалска лига во САД во 1967 година [20] Неговата искреност за недостатоците на новата лига ги вознемирило директорите на мрежата, како што тој раскажувал во написот на Sports Illustrated од 10 јуни 1968 година што тој ја напиша.[21] Во сезоната 1968-69 тој бил редовен коментатор на телевизијата Јоркшир .[22]

Подоцна живот и смрт[уреди | уреди извор]

Документарниот филм на Канал 4 на Антон Вајнберг од 1985 година „Келеровиот инстинкт“ го прикажувало појавувањето на Бланчфлауер, кој со одобрување зборувал за застапувањето на инвентивниот, тактички креативен фудбал на неговиот покоен пријател музиколог Ханс Келер . Тој се повлекол од својата позиција како писател за Сандеј Експрес во 1988 година [23]

На 1 мај 1990 година, Тотенхем одржал натпревар за негово сведоштво на Вајт Харт Лејн, но до оваа фаза тој бил во првата фаза на она што подоцна ќе биде дијагностицирано како Алцхајмерова болест и Паркинсонова болест .[5]

Тој на крајот бил сместен во домот за стари лица Вудлендс, Стејнс . Тој починал таму од пневмонија на 9 декември 1993 година, на 67-годишна возраст [24] Тој бил погребан во близина на гробиштата Свети Јуда, Енглефилд Грин.

Наследство[уреди | уреди извор]

Бланчфлауер бил почестен во неговиот роден град Белфаст со плакета од историскиот круг на Алстер, со која се признаваат неговите извонредни достигнувања во светот на спортот. Сината плоча се наоѓа на авенијата Грејс бр. 49, неговиот дом од детството.[25]

По него биле именуван терените за играње Дени Бланчфлауер во Источен Белфаст, во сопственост на Градскиот совет на Белфаст. Плановите за реконструкција на локацијата датира за да вклучи повеќе професионални фудбалски објекти започнати во средината на 2000-тите и поминати низ неколку ревизии.[26][27] До 2020 година, во паркот кој бил во тек изградба на нов стадион и терен за Харланд и Волф Велдерс ФК, по што ќе следат патеки за природата и проекти во заедницата.[28]

Почести[уреди | уреди извор]

Тотенхем Хотспур

Индивидуален

 • Фудбалер на годината во FWA : 1958, 1961 година
 • Ол-стар тим на Светскиот куп на ФИФА : 1958 година
 • Куќа на славните во англискиот фудбал : 2003 година

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Тие денови на слава (1983)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Myers, Phil (17 March 2009). „The 50 greatest Tottenham Hotspur players (Page 12 of 12)“. timesonline.co.uk. London. Посетено на 31 July 2010. (бара претплата)
 2. „Obituary: Danny Blanchflower“. The Independent. London. 10 December 1993. Посетено на 9 April 2016.
 3. „Danny Blanchflower Quote“. libquotes.com.
 4. Susan Ratcliffe, уред. (11 March 2010). Oxford Dictionary of Quotations by Subjects (2. изд.). Oxford University Press. стр. 195. ISBN 978-0199567065.
 5. 5,0 5,1 spursodyssey.com
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 „Danny Blanchflower – fact file“. mehstg.com. Посетено на 31 July 2010.
 7. „Football crazy in the archives ...“. Archives records and Artefacts at the University of Dundee. University of Dundee. 15 June 2012. Посетено на 5 June 2015.
 8. Ivan Ponting (4 September 1998). „Obituary: Jackie Blanchflower“. The Independent. London. Посетено на 25 March 2013.
 9. „Blanchflower, Robert Dennis (Danny)“. Aston Villa Player Database. Посетено на 9 April 2016.
 10. Football League Career Stats at Neil Brown
 11. „Danny Blanchflower: Blue plaque honours NI and Spurs footballer“. BBC. 27 March 2015. Посетено на 9 December 2016.
 12. Lance Hornby. „All the King's men: Real Madrid makes way to T.O.“. Slam Sports. slam.canoe.ca. Посетено на 31 July 2010.[мртва врска]
 13. „Danny Blanchflower“. Irish FA. Архивирано од изворникот на 16 April 2015. Посетено на 14 May 2016.
 14. Malcolm Brodie (5 December 2007). „Down Memory Lane: Battle of Belfast was far from a golden moment“. Belfast Telegraph. Посетено на 31 July 2010.
 15. Best, George (31 December 2011). Hard Tackles and Dirty Baths: The inside story of football's golden era. ISBN 9781446447956.
 16. „Danny Blanchflower“. Northern Ireland's Footballing Greats. 10 August 2006. Посетено на 11 September 2018.
 17. Brown and Hogsbjerg, Apartheid is not a game, 16
 18. TV Times, 30 December 1955
 19. BBC Genome
 20. Maule, Tex. "Kickoff For A Babel Of Booters," Sports Illustrated, 24 April 1967.
 21. Blanchflower, Danny. "Just One Truth For Me," Sports Illustrated, 10 June 1968. Архивирано на 16 април 2009 г.
 22. Yorkshire ITV Football Highlights 1968–1983
 23. Ivon Ponting (10 December 1993). „Obituary: Danny Blanchflower“. The Independent. Посетено на 15 December 2012.
 24. „Danny Blanchflower (1926–1993): Footballer and journalist“. The Dictionary of Ulster Biography. Посетено на 15 December 2012.
 25. Amanda Ferguson (27 March 2015). „Spurs legend Danny Blanchflower honoured with plaque at his childhood home“. Belfast Telegraph. Посетено на 9 April 2016.
 26. „I'll build a stadium here in three years“. Belfast Telegraph. 12 July 2008. Посетено на 11 June 2021.
 27. Newsroom, The (13 November 2018). „Anonymous letter sparks concerns about football stadium plans“. Belfast News Letter. Посетено на 11 June 2021.
 28. Fullerton, Gareth (14 February 2020). „Harland and Wolff Welders new stadium project building momentum“. BelfastLive. Посетено на 11 June 2021.

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • David Bowler (1997). Danny Blanchflower: The Biography of a Visionary. Orion. ISBN 0-575-06504-4.
 • Danny Blanchflower (1975). Football (Learn Through Strips). Imprint unknown.
 • Danny Blanchflower (1961). The Double and Before. Nicholas Kaye.
 • Danny Blanchflower (1959). Danny Blanchflower's Soccer Book. Frederick Muller.
 • Danny Blanchflower (1955). Soccer my way. Vane.
 • Brown, Geoff and Hogsbjerg, Christian. Apartheid is not a Game: Remembering the Stop the Seventy Tour campaign. London: Redwords, 2020. ISBN 9781912926589ISBN 9781912926589.