Денис Пал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Денис Пал

Денис Пал (роден на 19 март 1991 година, Мишколц) е унгарски пејач и уметник, најзначаен за освојувањето на првата сезона на унгарската верзија на Гласот, Гласот на Унгарија.

Личен живот и кариера[уреди | уреди извор]

Денис Пал е роден на 19 март 1991 година, во градот Мишколц. Неговата мајка е наставник во основно училиште, во кој он учеше 4 години. Дипломирал во основно училиште во Фатер Ѓерги Каталикус Гимназиум (католичко средно училиште Џорџ Мартинцузи). Тој во моментов е дел од факултетот на Универзитетот во Мишколц. Во 2013 година ја освои првата сезона на унгарската верзија на The Voice. Во 2014 година, тој ја освои и втората сезона на шоуто за таленти. Тој се смета за еден од најраспространетите изведувачи на Унгарија. Тој има баритон глас. Во 2016 година тој учествувал во шоуто „Голем дует“ со Жужа Демчак како негов партнер. Тој победил на натпреварот Познати ѕвезди со Вивиен Варга на 5 февруари 2017 година. [1]

А Дал[уреди | уреди извор]

Првпат учествуваше во "А Дал" , национална селекција за Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија, во 2013 година. Песната беше изведена како дует со Силвија Агарди. Тие напредуваа од првата рунда со 48 бода (квалификациите од жирито), до второто полуфинале со 38 поени (квалификациите од страна на телевизијата) до финалето, каде што и покрај квалификациите за суперфиналето каде што можеа да бидат избрани да ја претставуваат Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија 2013, БајАлекс беше избран од телевизијата за да ја претставува Унгарија таа година.

Вториот (и од изданието на 2016 А Дал, неговото последно) време на кое учествувал во "Дал" беше во изданието на А Дал во 2014 година , изведувајќи соло со песната "Храбар нов свет" . [2] Песната ја поминаа третата рунда со 38 поени (квалификациите од страна на телевизијата), во второто полуфинале со повторно 38 бодови (квалификувано по завршувањето на оваа телевизија), и до финалето каде што не се квалификуваше за суперфиналето.

Наводи[уреди | уреди извор]