Денис Никифоров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Денис Никифоров
Роден(а)Денис Никифоров
2 август 1977
Москва Советски Сојуз
Занимањеактер

Денис Никифоров (руски: Денис Евгеньевич Никифоров, роден на 2 август 1977 во Москва) е руски актер.

Од 1995 година започнал да работи во Московскиот театар под раководство на Олег Табаков. Во 1998 година започнал да работи во Московски уметнички театар.

Негова најпозната улога е во филмовите Бокс со сенка, благодарение на кој филм станал популарен.