Денис Аого

Од Википедија — слободната енциклопедија
Денис Аого
Аого во дресот на Штутгарт во 2017
Лични информации
Целосно име Денис Аого[1]
Датум на раѓање 14 јануари 1987(1987-01-14)(37 г.)
Место на раѓање Карлсруе, Западна Германија
Висина 1.84 м
Положба одбрана
Клупски информации
Тековен клуб
ФК Штутгарт
Број 3

Денис Аого (германски: Dennis Aogo, 14 јануари 1987) година е германски професионален фудбалер кој во моментов игра како лев бек и лево крило или играч од средниот ред за ФК Штутгарт.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Роден од мајка од Германија и татко од Нигерија. Аого израснал во Оберојт, предградие југозападно од Карлсруе, Германија. Во 2000 година, кога неговите родители се разделиле, тој се преселил со својот татко во Брухзал и го напуштил Карлсрухер за да се приклучи на Валдхоф Манхајм. Во 2002 година, на возраст од 15 години, се приклучува на Фрајбург и ја посетува својата младинска академија додека дипломира со магистрирал во Макс Вебер школата во Фрајбург.[2]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Аого одиграл со академијата во Карлсруе и играл на неколку младински нивоа, вклучувајќи ги и У15s У16s. Од 2004 година, тој бил дел од академијата на ФК Фрајбург и го прославил своето деби во Бундеслигата на седумнаесет години и веднаш го зазеде своето место во центарот на средниот ред.

Аого се приклучил во клубот ФК Хамбургер во 2008 година и бил дел од редовната почетна постава, главно како лев бек.[3] На 29 август 2013 година, Аго бил позајмен на Шалке 04 . Потоа се согласи со условите за трансфер во јуни 2014 година за постојан потег од 2.000.000 евра,[4] и Аого потпиша договор со Шалке 04 кој и траел до 30 јуни 2017.[5]

На 9 август 2017 година, Аого се преселил во ВФБ Штутгарт.[6]

Стил на игра[уреди | уреди извор]

Германскиот национален младински фудбалски тренер Хорст Хрубеш изјавил за Аго дека има „многу добра лева нога, умен со или без топка пред нозете, тактички флексибилен на фудбалскиот терен и може да премине и да помине низ добри дијагонални топки за нанапред“.[7]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Денис Аого на аеродромот во Хамбург

Аого претходно бил во врска со во Алесија Валч.[8]

Почести[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Германија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). FIFA. 12 June 2010. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-11. Посетено на 8 декември 2013.
  2. „Bericht Freiburger Fußballschule“. SC Freiburg. Архивирано од изворникот на 2010-12-30. Посетено на 5 April 2011.
  3. „Vereine“ (германски). Dennis Aogo. Архивирано од изворникот на 2012-03-31. Посетено на 26 October 2011.
  4. „Vertrag bis 2017: Dennis Aogo bleibt ein Schalker“. schalke04.de (германски). 12 February 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 26 August 2014.
  5. „Schalke to sign Hamburg defender Aogo on loan“. Reuters UK. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 28 August 2013.
  6. „VfB sign Dennis Aogo“. vfb.de. VfB Stuttgart. 9 August 2017. Посетено на 9 August 2017.
  7. Ulrich, Ron (2 June 2010). „Der Casting-Gewinner“ [The Audition Winner] (германски). 11 Freunde. Архивирано од изворникот на 2019-05-05. Посетено на September 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  8. „WM-Splitter: Sicherheitsbedenken bleiben – Blatter dementiert“ (германски). freenet.de. 10 June 2010. Посетено на 18 June 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]