Прејди на содржината

Дениса Илич

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дениса Илич (англиски: Denise Ilitch, р. 1 ноември 1955 година во Детроит, Мичиген, САД) е македонско-американска стопанственичка, адвокатка и член на Одборот на управители на Мичигенскиот универзитет. Постоеле гласини дека Илич ќе биде Демократскиот кандидат за Гувернер на Мичиген во 2010 година, откако таа присуствувала на состаноци во Белата Куќа.[1] Подоцна таа ја одбила приликата за биде номинирана.

  1. „Possible Michigan governor candidate Denise Ilitch at White House“. Crain's Detroit Business (англиски). 2010-01-13. Посетено на 2020-07-10.